Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

(VIDEO) Crkva Sv. Đorđa u Kuli-spomenik kulture, istorije i zajedništva

Crkva u Kuli

Rimokatolička crkva Svetog Đorđa u Kuli spada u red najstarijih građevina na području kulske opštine, u kojoj živi i radi preko dvadeset različitih nacija. Sada, kada ova crkva slavi dva i po veka od osnivanja, svojim radom predstavlja glavni centar duhovnosti stanovnika katoličke veroispovesti ovog dela Zapadnobačkog regiona, i osnovu očuvanja njihovog kulturnog identiteta. Takođe, ona čini i važnu sponu sa maticom u Mađarskoj. Po zapisu na kamenom spomeniku, sagrađena je 1770. godine, za vreme vladavine Marije Terezije.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели 025.rs (@portal025.rs)

„Nalazimo se u rimokatoličkoj crkvi u Кuli, koja je posvećena Svetom Јuriju mučeniku ili Georgiju. Ovde, na glavnom oltaru je. Obično se slika sa konjem i kako ubija aždaju, ali to je samo slikoviti govor borbe hrišćanstva sa onovremenim poganstvom. Crkva je sagrađena pre 250 godina, 1770, s tim da je ova crkva bila upola manja nego što je danas. Kako je rastao broj vernika, onda su je produžili, tako da ova crkva danas ima 44 i po metara duljine“, objašnjava župnik Đerđ Juhas.

Sredstva za obnovu crkve je obezbedila Mađarska vlada, a velika podrška čitavom procesu je stigla od strane Opštinske uprave.

„Ona nije jako kićena, ali ornamentika je jako lepa, i to su radili neki češki majstori prvi put 1898. i dotle je to bilo samo belom bojom obojano. Kasnije, kada su obnavljali tu ornamentiku, uvek su isto to stavljali, tako da i danas imamo eto ovako lepo obnovljenu crkvu. U našim crkvama ima mnogo i slika i kipova, neke crkve to nemaju, u našima to ima. Samu glavnu sliku je bečki majstor uradio, Jozef Kesler, i ovaj oltar meni sa desne strane iz Budimpešte jedan takođe slikar Peški Jožef se zvao, oko 1850. godine otprilike”, rekao je naš sagovornik i dodao: “Ima i nekih kipova koji su ineteresantni, i ti kipovi originalno bili su u nekim drugim crkvama koje su rušene i onda su donešene ovamo. Jedino ovde ima jedan kip svetog Josipa što su kulski majstori napravili Derkovič i još ne znam ko je, dvojica su pravili taj kip, tako da i to je ono što je posebno nešto u ovoj crkvi. Još bih volio napomenuti da ovi prozori, ovi vitraži ovde, iza mene ugrađeni su 1912”.

Crkva je proglašena spomenikom kulture 2000. godine, te podleže merama zaštite u svrhu očuvanja izvornog izgleda spoljašnje arhitekture i enterijera, kao i pokretnih dobara od posebnog kulturnog i istorijskog značaja koja se nalaze u samoj Crkvi. Svojim izgledom, ali i delovanjem kroz mise, proslave, te aktivnim učešćem u životu građana, crkva Svetog Đorđa u Kuli, doprinosi razvoju multukulturalnosti i daje jasnu sliku da je zajedništvo ono što nas održava vekovima.

Tagovi:
Pročitajte još: