Apatinska sredina u Vojvodini važi za jednu od najčuvenijih ribarskih sredina, kako zbog svoje dobre geografske pozicije i neposredne blizine Dunava, tako i zbog čuvenih ribara, alasa i njihovih specijaliteta nadaleko poznatih u čitavom svetu. Ovi tihi čuvari ribarske tradicije kontinuirano rade na negovanju svojih vekovima sticanih veština, koje se prenose sa kolena na koleno i kojima se ponose. U to ime, neretko organizuju razne manifestacije koje slave upravo – ribarstvo. Ove godine, opština Apatin bila je domaćin Prvenstva Vojvodine u kuvanju ribljeg paprikaša i riblje čorbe, što je, pored čuvenih Apatinskih ribarskih večeri, bilo drugo po redu ribarsko okupljanje. Za ovo Prvenstvo se, među takmičarima, uvrežio kolokvijalni naziv „Liga šampiona“, a više o tome govori predsednik Udruženja građana „Apatinski riblji paprikaš“, Vladimir Lovrić.
– Liga šampiona, takmičenje se održava tako što svi pobednici iz opštinskih mesta imaju pravo učešća, znači samo prva mesta iz opština imaju pravo učešća na ovoj manifestaciji, u dve discipline, u ribljoj čorbi i u ribljem paprikašu. Imamo 21 učesnika, znači bilo bi tu više da je otvoreno takmičenje, ali prosto to je tako, znači 21 opština, ljudi su došli, svi su došli iz daleka, iz svih krajeva Vojvodine. Žiri je poseban za riblju čorbu i za riblji paprikaš. U žiriju za riblji paprikaš smo sve Apatinci, ja, Petar Popović Šapko i Robert Ham, dok za riblju čorbu imamo eminentne stručnjake, dokazane majstore, Nikolu Savića iz Novog Sada, Petra Lapora Brašu, koji ima čuvenu Čardu kod Braše, i Đoku Vareniku koji je držao čuvenu Čardu na kraj sveta u Kovilju.
Pored takmičarskog dela programa, u revijalnom delu Apatinci su organizovali, uz svesrdnu pomoć svojih prijatelja i donatora, i kuvanje velikog kotlića za sve goste. Kako izgleda kuvanje paprikaša u kotliću od više stotina litara, objašnjava Lovrić.
To je malo specifično kuvanje. Prvo se skuvaju svi začini, kao kad se kuva paprikaš, sve se skuva i onda se na kraju ubaci riba, samo malo da proključa, razmakne se vatra i tu se obari, povuče ukus ribe i to je to. Ne sme da se meša, tu kad bi sad uzeo da mešaš sto kila ribe, sve bi se skašilo.
Jednog od učesnika takmičenja pitali smo – koja je razlika između paprikaša i čorbe?
– Razlika? Pa, neko kaže samo da bude malo gušća pa paprikaš, ne. U principu, pogotovo u Apatinu, to mora da bude jedan određen nivo gustine, ljutine i tako dalje, za razliku od riblje čorbe, koja treba da bude malo blaža, i da ima razliku u ukusu obzirom na to, kao i što propozicija kaže, da u čorbu može da se daju i određena povrća.
Ovi ostrašćeni ljubitelji ribarstva, kuvanja paprikaša i spremanja ribljih delikatesa, pokazali su još jednom kako se čuva tradicija svog kraja, predano, posvećeno, generacijski. Da su dobri domaćini, to je činjenica, a o kulinarskim tajnama istražite tako što ćete posetiti apatinske ribare. Da li će vam oni svoje tajne otkriti? Ostaje pitanje.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA POKRAJINSKOG SEKRETARIJATA ZA KULTURU, JAVNO INFORMISANJE I ODNOSE SA VERSKIM ZAJEDNICAMA APV.