Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

(VIDEO) “Da nam klima štima!”

Šuma i šum

Danas je u Ekocentru Bačkog Monoštora održana priredba u prirodi “Da nam klima štima”. Uz sadržaje koji uključuju premijerno horsko izvođenje himne Evropskog Amazona, izložbu poetskih zastava na otvorenom i kratka predavanja, obeleženo je i nedavno proglašenje UNESKO prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, čiji je Bačko Podunavlje sastavni deo.

-Danas organizujemo priredbu u prirodi „Da nam klima štima“. Taj naziv je specifičan iz razloga što WWF, Svetska organizacija za prirodu, već dugi niz godina radi upravo na ovoj temi, jer su klimatske promene nešto što je definitivno postalo sve više i više vidljivo i na čemu treba da se radi i o čemu treba da se razmišlja. Još jedan povod za današnje druženje je i proglašenje prekograničnog rezervata biosfere, koje je proglašeno od strane UNESKO-a i koji se proteže kroz pet zemalja i zove se „Prekogranični rezervat biosfere Mura – Drava – Dunav“ i obuhvata područja oko tih reka, objašnjava Zdenka Mitić ispred UG “Podunav”.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 025.rs (@portal025.rs)

Duška Dimović, ispred Svetske organizacije za prirodu (WWF) rekla nam je više o tome na koji način naš Evropski Amazon zapravo može da pomogne da očuvamo prirodu, ali i da se prilagodimo klimatskim promenama.

-Ova poplavna područja uz reke nam omogućavaju da se voda prečišćava, predstavljaju hranilišta za ptice, za mrest riba, ali i nama ljudima usporavaju poplave jer primaju vodu u doba velikih kiša. Isto tako, nam čuvaju vodu kad su velike suše, tako da potreba za zaštitom prirode i rešenjima važnim za prirodu je upravo jedan dobar primer Evropskog Amazona u Bačkom Podunavlju. Deo u Srbiji obuhvata teritoriju pet opština, to su Sombor, Apatin, Odžaci, Bač i Bačka Palanka i velike površine čitavih 176.000 ha. Dunav predstavlja najvažnije stanište, imamo brojne vrste, imamo najveću populaciju jelena, crne rode, belorepane, dabrove, vidre, tako da sve te životinje možete videti ovde, ali isto tako i tradicionalan način života, Podunavski, upravo koncept rezervata biosfere jeste suživot ljudi i prirode, istakla je Duška.

O posebnosti i sveukupnom značaju ovog Specijalnog rezervata, govorio je i Marko Tucakov iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, koji je ovom prilikom naglasio i važnost korišćenja prednosti koje ovakvo podneblje nudi.

“Bio sam u dosta rezervata biosfere, neki to iskorišćavaju na komercijalni način, zaista kao pravi brend, kao prekretnicu, mnogi kao mogućnost uspostavljanja partnerstava. Postoji puno kreativnih načina, nadam se da ćemo imati priliku nekad da ih iskoristimo”, zaključio je Tucakov. 

Tagovi:
Pročitajte još: