Nacionalna služba za zapošljavanje, filijala Sombor, organizovala je danas u ispostavi u Kuli dan otvorenih vrata za potrebe zapošljavanja u proizvodnom pogonu fabrike Fiorano d.o.o. Sombor u Kuli. Predstavnici ove kompanije u neposrednom kontaktu predočili su zainteresovanim radnicima sve potrebne informacije o ponudi radnih mesta.
Prema rečima direktora NSZ u filijali Sombor, Sekule Tanjevića, Dan otvorenih vrata jedna je od aktivnih mera NSZ kojom se na najbolji način oslikava uloga Nacionalne službe, a to je da bude posrednik između poslodavaca i nezaposlenih lica. “Mi smo danas otvorili vrata Fioranu, firmi koja je pre 10 godina došla i posluje u Somboru, sa zaista uspešnom i dobrom saradnjom, gde danas radi oko 1600 radnika. Zahvaljujući opštini Kula, sa izgradnjom industrijske zone stvorili su se uslovi da Fiorano svoje kapacitete proširi i na ovom prostoru. Tako da mi očekujemo da će do kraja meseca ovde biti zaposleno oko 300 radnika na određeno i neodređeno vreme. Ovaj dan je veoma interesantan za opštinu, imajući u vidu da kroz ove razgovore i priču, na najbolji način se sagledava potreba jednog poslodavca, gde poslodavac izlazi sa svojim potrebama, svojim aktivnostima, svojim planovima, a na drugoj strani saznaje koji su to nezaposleni aktivni u traženju posla, koje su strukture, kako da prilagodi svoj proizvodni program”, kaže Tanjević.
Na pitanje o tome kakvo je interesovanje radnika i da li ima stepena obrazovanja koje poslodavac traži, on je rekao:
“Pa, aktivno radimo već godinu i po dana sa Fioranom. Imajući u vidu da smo na prošlogodišnji Sajam zapošljavanja ušli ozbiljnije, imajući u vidu početak izgradnje i najavljeni završetak, radnici su išli u Sombor na obučavanje da budu predradnici tim radnicima koji se ovde budu zapošljavali. Mi se nadamo, imajući u vidu da to nisu zahtevne struke koje se traže, to su šivači, pomoćni radnici, da u obzir dolazi širok dijapazon tih osoba koje mogu da konkurišu i koji mogu da se zaposle, imajući u vidu da zaista ne postoje neka ograničenja ni što se tiče škole, ni što se tiče godina života, očekujemo da ćemo opravdati ulogu i da ćemo sa razlogom biti zadovoljni što je poslodavac došao na ova područja i što posluje u industrijskoj zoni.”
I u drugim segmentima rada i sprovođenja mera aktivne politike zapošljavanja NSZ ima odličnu saradnju sa opštinom Kula, koja osim što obezbeđuje prostor za organizovanje sajmova zapošljavanja izdvaja značajna sredstva za zapošljavanje radnika kroz akcije koje sprovodi NSZ, kao što su javni radovi i stručno osposobljavanje radnika iz osetljivih grupa i osoba sa invaliditetom. Samo u ovoj godini Kulska lokalna samouprava izdvojila je više od 8 miliona dinara u ove namene. Kroz jednu od ovih mera uposleno je 150 lica iz kulske opštine. Treba reći da u sprovođenju mera aktivne politike zapošljavanja, učestvuju i pokrajinski i republički organi.