Uz usmeravanje u okviru porodice, vrtić je osnovni faktor vaspitanja i eko-obrazovanja dece. Uz svoje programske sadržaje i aktivnosti, on pruža značajne mogućnosti za sticanje potrebnih znanja, izgrađivanje dobrih navika i razvoj ekološke svesti razvijanjem ljubavi i odgovornog odnosa prema svetu u kojem živimo.
“Vaspitači i deca zajednički istražuju šta je to važno da mi kao ljudi uradimo da bi naša planeta bila zdrava i čista. Oni kao prvo obilaze svoj grad i kroz aktivnosti obilaska grada oni daju različite predloge kako naš grad treba da bude čist. Zatim, oni uče o reciklaži, nabavljamo različite didaktičke igračke i igre, koje se tiču ekologije, očuvanja životne sredine. Takođe, učimo o značaju i istražujemo zbog čega je značajan čist vazduh za sva živa bića, tako da deca vrlo često prave svoje sopstvene bašte u dvorištima vrtića, takođe sade drveće, tu bih naglasila jednu akciju koja je bila u skorije vreme, a to je akcija pod nazivom „Posadi svoj hlad“, gde je Predškolska ustanova dobila 20 sadnica od organizacije pod istim imenom i mi smo svaku tu sadnicu, odnosno deca i vaspitači su posadili u dvorištu svih objekata koje mi imamo u okviru PU „Poletarac“, a to je na teritoriji čitave opštine”, objašnjava Jelena Selak, direktorka PU „Poletarac“ Odžaci.
Da ne postoji bolji poklon za dete od stvaranja svesti o tome koliko je priroda značajna za sve nas i znanja da i ono samo može da utiče na očuvanje zdrave okoline, potvrđuju sjajni odgovori predškolaca na pitanje šta možemo da uradimo da sačuvamo našu planetu?