U Likovnoj galeriji Kulturnog centra u Kuli je, neposredno pred otvaranje Festivala „Publikum“, otvorena i izložba koja je pratila pozorišni program, pod nazivom „Svetlost crno-bele fotografije“, autora Željka Vorinskog. Ova izložba bila je prilika da Kuljani, ali i njihovi gosti, vide crno-bele fotografije iz pozorišnih predstava i komada koji su obeležili rad Kulturnog centra Kula prethodnih godina, a osim toga, mogli su da uživaju i u fotografskom prikazu Kule i njenih lepota. Otvaranje izložbe upriličeno je pred velikim brojem posetilaca, a čast da izložbu proglasi otvorenom imao je direktor Kulturnog centra Kula, Kamenko Bertić. Autor fotografija, rođeni Kuljanin, istakao je lično zadovoljstvo organizacijom izložbe, te naglasio da se ova izložba razlikuje od prethodnih u nekoliko segmenata.
„Razlikuje se po tome što je ovde zastupljena dosta i pozorišna fotografija, što je ujedno spoj ljubavi prema pozorištu i prema fotografiji, i prema crno-beloj fotografiji, koja je za mene vrh fotografije, koji ubedljivo je najteže i raditi. Prošli put smo imali prozore i svašta nešto, imali smo jednu priču. Ovog puta neke fotografije imamo i Kule, možda za nekoliko godina tako neće ni biti pa ćemo se pitati kako je to bilo, kao i kad pogledamo fotografije pozorišnih predstava, iz koje je to predstave, neko nije ni video, neko da se priseti. Jednostavno, spojiti ljubav i posao, ništa lepše“.
Na pitanje šta najviše voli da fotografiše, Željko Vorinski navodi da mu je teško da se odluči, budući da je pasionirani ljubitelj pozorišta, ali i pejzaža, portreta, kao i čuvanja kulskih znamenitosti od zaborava.
„Recimo, malopre sam spomenuo i prozore, koji su uvek mistični, šta se iza njih krije, i zato nikad nisu novi nego stari, šta je bilo iza njih. A, pozorište, svaka predstava je novi izazov. Najveći izazov recimo bilo mi je kad sam na probi bio na bini, okrenut gde sedi publika i sve radio u kontra svetlu, normalno, blic se ne sme koristiti. Ne znam, teško je odvojiti sad šta mi je draže. To je jako teško odvojiti“.
Ovaj entuzijasta, koji godinama prati razvoj pozorišta i pozorišne delatnosti ne samo u Kuli, već u celoj opštini, ističe da svoje izložbe nikada ne planira, te da se one dešavaju – spontano.
„Nikad ih ne planiram, same dođu od sebe. Imao sam 1991. prvu, 1993. drugu, pa tek 2021. treću. To jednostavno dolazi samo od sebe. Da ću fotografisati, hoću, a sad kad će se desiti sledeća, videćemo“.
Vorinski je iskoristio priliku i da se zahvali onima bez kojih realizacija ove izložbe ne bi bila moguća.
„Zahvalio bih se Informativno-propagandnom centru, Kulturnom centru, Agenciji Infonet, mislim to su dobri ljudi koji su mi stvarno izašli u susret i pomogli da ovo ostvarim. Moram isto i spomenuti Slobodanku Bobu Stanić, koja je učestvovala u ovoj izložbi“.
Budući da su Kuljani osvedočeni ljubitelji kako pozorišne, tako i likovne umetnosti, veliki odziv na ovu izložbu nije slučajnost, a ideja o spajanju pozorišta i fotografije u jednu celinu, koja će pratiti Festival profesionalnih pozorišta „Publikum“, zasigurno će privući veliki broj onih koji prate umetnost. Opština Kula, po pitanju opstanka i razvoja umetnosti, nema razloga da brine – ova sredina intenzivno neguje i podstiče sve umetnike i njihova nastojanja da svoj rad predstave širokom auditorijumu.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.