Zagađivanje životne sredine i uslovi u kojima je trenutno planeta, neke su od gorućih tema poslednjih godina. Iz tog razloga, sve je više akcija i ekoloških radionica koje doprinose podizanju svesti građana, počevši od dece predškolskog uzrasta, pa do starijih generacija, o važnosti učešća svakog čoveka ponaosob u ovom važnom zadatku očuvanja prirode.
Kako bi stekli širu sliku o tome koliko je deci ova tema važna, kao i o tome koliko su upoznati sa merama koje se sprovode kako bi se uticalo na očuvanje životne sredine, posetili smo Osnovnu školu „Branko Radičević“ u Odžacima i razgovarali sa učenicima.
Šta sve možemo da uradimo da sačuvamo našu planetu?
-Da ne bacamo smeće po podu, da ne dimimo toliko prirodu.
Nikola Popović
-Da ne zagađujemo planetu, da sadimo drveće.
Slobodan Petrović
-Da sakupljamo smeće, mislim da ga bacimo u kantu, da ne seku više drva da bi bilo više kiseonika.
Srna Starčević
-Možemo da bacamo smeće u kantu i da sadimo drveće.
Balša Golubović
-Da bi sačuvali planetu možemo da …… ne znam.
Petra Đukić
-Da bacamo smeće u kantu i da sadimo drveće da bi imali više kiseonika.
Mia Kanjo
-Da ne bacamo smeće.
Lazar Dimić
Najbolji način da vaše dete postane svesno svoga okruženja i važnosti očuvanja prirode jeste je da mu ukažete na lepotu boravka napolju. Nemojte čekati savršene vremenske uslove da biste proveli nešto vremena u prirodi. Organizujte se za igru u parku, šetnju kroz šumu, planinarenje, vožnju bicikla ili kampovanje – sigurni smo da vam bar jedna od ovih opcija neće pasti teško. Na taj način, deca će boravak napolju uvek povezivati sa lepim iskustvima i biće im lakše da poštuju i usvoje navike za očuvanje sredine.