Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić posetila je Sombor, a sastanku su prisustvovali predstavnici Zapadnobačkog okruga, kao i načelnik Policijske uprave, predstavnici lokalnih centara za socijalni rad, civilni sektor, te pripadnici nacionalnih manjina. Ministarka je pohvalila Zapadnobački okrug i naglasila da je napredniji od svih drugih okruga u državi po pitanju društvenog dijaloga.
„Iz najmanje tri razloga, prvi je tradicija u ovom okrugu, sa dokazima da u mnogim oblastima promena u Srbiji su bili vodeći. Da li je u pitanju bila socijalna politika, socijalna zaštita, da li je u pitanju bila borba protiv nasilja, da li je u pitanju bila samostvorena saradnja između npr. Ministarstva unutrašnjih poslova, lokalnih samouprava, civilnog društva, kada je u pitanju borba protiv nasilja u porodici, da li je u pitanju bio jedan potpuno novi odnos prema deci bez roditeljskog staranja, deci iz manjinskih zajednica“, dodala je Čomićeva.
Koliko grad Sombor neguje i čuva multikulturalnost i nacionalne manjine govori i činjenica da je u gradu registrovana čak 21 nacionalnost. U prethodnom periodu usvojen je novi Lokalni akcioni plan za socijalno uključivanje Roma i Romkinja, koji je u potpunosti u skladu sa nacionalnom strategijom.
“Ovaj današnji sastanak mnogo znači za romsku zajednicu jer pre svega promoviše tolerantnost i antidiskriminaciju. Inače grad Sombor je primer dobre prakse kada je inkluzija Roma u pitanju na lokalnom nivou. Takođe grad Sombor ima sve mehanizme koji su definisani negde na državnom nivou, tako da se nadamo da će ovaj LAP da doprinese još više unapređenju položaja romske zajednice u gradu Somboru“, rekao je koordinator za romska pitanja u Gradskoj upravi Grada Sombora Aleksandar Radulović.
Jedan od ciljeva sastanka jeste promocija strategije za održivi razvoj, koju se Srbija obavezala da će sprovesti do 2030. godine, u okviru integracija u Evropsku uniju.