Sombor je grad nadaleko poznat po multikulturalnosti i multinacionalnosti, ali i po tome što tu kulturu i tradiciju čuva i neguje. Uprkos sve zahtevnijem životnom tempu i mnoštvu obaveza koje nameće savremeni način života, Somborci i dalje uspevaju da od zaborava otrgnu tradiciju svog kraja, čuvajući stare predmete, zanate i veštine. Pažljivo negujući, ali i prenoseći na nove generacije, majstorske veštine koje su im u nasleđe ostavili preci, ovi čuvari tradicije obezbeđuju nit trajanja različitog kulturnog nasleđa, a uspešnim prilagođavanjem potrebama savremenog kupca omogućuju da svi ti unikatni predmeti, rukotvorine i znanja, i dan danas sačuvaju sve ono što jesmo u našem identitetu.
Priča o starim zanatima na ovom prostoru počinje daleke 1453. godine, dok danas postoji preko 30 registrovanih zanata. Gotovo da nema turističke manifestacije bez starih zanata. One daju važan doprinos očuvanju tradicionalnih umeća. Na teritoriji Grada višestruke su manifestacije u ovoj oblasti, a među najvažnijima je svakako “Ulica starih zanata”, koja je ove godine imala svoje 14. izdanje. U pitanju je manifestacija izložbeno-prodajnog karaktera, koja na glavnoj gradskoj ulici okuplja izlagače iz različitih oblasti umetničkih i starih zanata, i omogućuje im da svoje proizvode predstave i plasiraju na tržište. Autentičnost i kvalitet ovih proizvoda, suvenira, usluga i umetničkih dela preporuka su sami po sebi, pa nije potrebno mnogo da bi privukli pažnju kako namernih posetilaca, tako i slučajnih prolaznika.
Najveću pažnju iz godine u godinu imaju suveniri sa simbolima Sombora. Uz malo mašte i sjajnu tehniku, svoje suvenire je napravila, a potom i brzo rasprodala Sara Vajsenburger, koja se bavi izradom različitih aranžmana i dekoracija. Ona ističe važnost ovakve i sličnih manifestacija za sve koji se bave negovanjem domaće radinosti, starih i umetničkih zanata.
“Pa jako puno mi znači, stvarno. Em je prelepa prilika, em mogu u svom gradu da pokažem svojim ljudima ono što pravim, tako da stvarno, evo prezadovoljna sam.“ (Sara Vajsenburger, izlagač)
Važnost očuvanja tradicionalnih umeća prepoznaje i lokalna samouprava, koja pruža svesrdnu podršku Udruženjima i zanatlijama, kako kroz konkurse za projekte i programe udruženja i preduzetnika, tako i kroz podršku u organizaciji i realizaciji različitih manifestacija. Sve u cilju promocije i očuvanja kulture i tradicije, te očuvanja običaja i delatnosti koji čuvaju duh svih nacija i kultura koje žive na teritoriji Grada.
„Grad Sombor je grad koji starim zanatima pridaje izuzetan značaj. Važno je napomenuti da je Udruženje starih zanata u Somboru veoma aktivno, da to ljudi rade iz ljubavi, da im nije u prvom planu materijalna koristi i baš zbog toga je Grad Sombor odlučio da im pomogne finansijski.“ (Sava Dojić, član Gradskog veća za oblast finansija)
Kolarski, tkački, izrada predmeta od slame, trske, site, samo su neki od onih zanata koji su do danas opstali i odolevaju vremenu. Tu su i tradicionalne nadaleko poznate delicije: somborski sir u kačici, soda voda, somborski lincer, razni proizvodi medokolačara, crvena paprika za još čuveniji paprikaš, i tako dalje. Svi oni, rađeni rukom, sa mnogo pažnje, strpljenja i vere, kao u starih majstora, ostavili su budućnosti trag istorije i podsetnik mlađim naraštajima na važnost očuvanja kulturnih vrednosti Grada.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA GRADA SOMBORA.