Na Pedagoškom fakultetu u Somboru održava se treća po redu „Letnja škola istorije i kulture Srba“. Učesnici kursa su srednjoškolci iz Srbije i Hrvatske, a prema rečima dekana Pedagoškog fakulteta u Somboru, prof. dr Saše Markovića, za pohađanje Letnje škole prijavilo se više od trideset đaka.
– Održavamo ovu školu u nameri da srednjoškolce srpske nacionalnosti iz Zagreba, Vukovara, Sombora i Novog Sada, uputimo u identitetska uporišta srpskog, pritom bez ikakvih pretenzija i omalovažavanja drugih nacija i drugih identiteta. Letnja škola traje od 1. do 5. jula i teme su iz oblasti istorije i srpskog jezika i književnosti, rekao je dekan prof. dr Saša Marković.
Bojan Berić, učenik je Srpske pravoslavne opšte gimanzije u Zagrebu i jedan je od srednjoškolaca koji pohađaju „Letnju školu istorije i kulture Srba“. Kako je rekao, veoma je zadovoljan stečenim znanjem na predavanjima.
– Mogu reći da je ova Letnja škola ostavila vrlo pozitivan utisak na mene. Sviđa mi se činjenica da se uspelo skupiti nas ovako iz više mesta, a i predavanja su vrlo zanimljiva, smatra Bojan.
Sara Radičević iz Gimnazije „Veljko Petrović“ Sombor, rekla je da s obzirom na to da pohađa istorijsko – geografski smer u gimnaziji, predavanja iz istorije ostavila su nju snažan utisak.
– Jučerašnje predavanje imali smo iz istorije, volim istoriju, idem u istorijsko – geografski smer u Gimnaziji. Baš je bilo lepo predavanje i profesor je bio sjajan i baš sam uživala, ispričala je Sara.
„Letnja škola istorije i kulture Srba“ održava se uz podršku Grada Sombora, Studentskog centra Univerziteta u Novom Sadu, Autonomne Pokrajine Vojvodine i Republike Srbije.