Na današnji dan, 21. oktobra, 1944. godine Sombor su od okupatora oslobodile Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije i Crvena armija. Ovaj datum obeležava se kao Dan oslobođenja grada, a tim povodom danas su najpre položeni venci na Spomenik partizanskim borcima, Spomenik borcima Crvene armije i Spomenik bugarskim žrtvama. Vence su položile delegacije Grada Sombora, na čelu sa gradonačelnikom Antoniom Ratkovićem i predsednikom Skupštine Zoranom Rusom, potom Vojske Srbije, Gradskog odbora Srpske napredne stranke Sombor, Asocijacije žena Sombor, Udruženja srpsko-ruskog prijateljstva, Ambasade Ruske federacije, Ambasade Republike Bugarske, kao i članovi Opštinskog odbora SUBNOR-a Sombor. Nakon ceremonije polaganja venaca, u Velikoj sali Skupštine Grada Sombora je upriličena Svečana akademija, povodom dodele Oktobarske nagrade.
Prisutne je najpre pozdravila zamenica gradonačelnika, Ljiljana Tica, koja je istakla da je Grad Sombor ponosan na svoje bogato kulturno-istorijsko nasleđe, te da je 21. oktobar posebno značajan zbog činjenice da je na ovaj dan, pre 78 godina, na ravangradskim ulicama svanula sloboda. Pored Tice, gostima se obratio i Petar Grabež, predsednik SUBNOR-a Sombor. Prigodan kulturno-umetnički program pripremili su učenici Srednje muzičke škole „Petar Konjović“, kao i Gimnazije „Veljko Petrović“.
Kao što tradicija nalaže, Grad Sombor svake godine uručuje zahvalnice pojedincima i organizacijama koje daju aktivan doprinos očuvanju uspomena na žrtve fašističkog terora, kao i na oslobođenje Sombora. Zahvalnice su ove godine pripale Igoru Kiselevu, prvom sekretaru Ambasade Ruske federacije u Beogradu, Ambasadi Republike Bugarske u Beogradu, članovima SUBNOR-a Milki Marijanović i Đorđu Kurtešaninu, Udruženju srpsko-ruskog prijateljstva Sombor, Asocijaciji žena Sombor, Pokretu ratnih veterana Sombor, kao i Udruženju ratnih vojnih invalida Sombor.
Najviše gradsko priznanje, Oktobarsku nagradu, koja se dodeljuje za trajno životno delo, ove godine pripalo je Vladimiru Sabadošu, direktoru Poljoprivredne stručne službe Sombor. Sabadoš je diplomirani inženjer poljoprivrede, sa višedecenijskim iskustvom. Na pitanje koliko mu znači ovakvo priznanje, istakao je sledeće:
„Pa, znači mi sigurno, zato što sam ja 40 godina u poljoprivredi ove godine. Znači, imam radnog staža. Trideset godina na čelu Poljoprivredne stručne službe, nekadašnjeg Agroinstituta. Sav radni vek sam posvetio unapređenju poljoprivredne proizvodnje na području Grada Sombora i na području Zapadnobačkog okruga, a i šire“.
Svečanoj akademiji prisustvovali su brojni gosti, republički i pokrajinski poslanici, predstavnici političkih partija, verskih zajednica, ambasada, lokalnih samouprava, vojske i policije, kao i privrednici.