Ministarstvo prosvete Republike Srbije je, u saradnji sa brojnim drugim ustanovama i organizacijama, ove školske godine pokrenulo pilot projekat pod nazivom „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“, s ciljem da se obezbede bolji uslovi za zdravije odrastanje dece. Projekat podrazumeva dodatne časove fizičkog vaspitanja, kao i vannastavne aktivnosti, a sprovodi se u školama koje sprovode jednosmenski rad. U ovaj projekat uključena je i jedna škola sa teritorije kulske opštine, Osnovna škola „Vuk Karadžić“ iz Crvenke, a doktor Branislav Strajnić, iz Pokrajinskog zavoda za sport i medicinu sporta ističe koje su prednosti učešća u projektu.
„Osnovna škola „Vuk Karadžić“ iz Crvenke je dobila tu privilegiju da bude u pilot projektu, u ovoj godini, 2023/24. To je pilot projekat koji je nazvan „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“. A o čemu se u stvari radi? Da se od sledeće školske godine uvedu dodatni časovi nastave fizičkog vaspitanja i redovni lekarski pregledi naše dece. Ove godine je pilot projekat, a sledeće godine, ako sve bude bilo kako mislimo da će biti, sve škole u Srbiji će da primene ovaj program. Učestvuje mislim oko dve stotine škola, na teritoriji Republike Srbije, a ono što smo mi do sada uradili je nekih dvadesetak škola na teritoriji Vojvodine. Odličan je odziv, naravno prva stvar koja treba da se uradi je saglasnost roditelja za učešće dece u ovom projektu. Tu nismo imali nekih problema, deca žele da skaču, deca žele da se takmiče, deca žele da budu najbolja, tako da to je suština ovog projekta. Ono što mogu da kažem u ovom momentu je da smo jako zadovoljni, i sa strane škola i dece i sa naše strane, kao ljudi koji testiraju tu decu“.
Nastavnica fizičkog iz ove škole, Danijela Lovre, potvrđuje pozitivnu reakciju učenika na ovakvu akciju. Ona navodi da su crvenački osnovci oduševljeni samim konceptom povećanja broja časova fizičkog, jer se ovaj predmet i inače tretira kao jedan od omiljenih od strane đaka. Svakako, od velike koristi biće i sprovođenje zdravstvenih pregleda, koji se takođe u ovom projektu podrazumevaju.
„Deca su od samog početka oduševljena, stalno pitaju kad ćemo, kad ćemo, šta ćemo da radimo, i mislim da su jako pozitivna iskustva što se tiče dece, a sam projekat obuhvata pet časova fizičkog nedeljno, u višim razredima je to trenutno kod nas, u našoj školi, ali ja bih dala jednu sugestiju, da mislim da je jedino vredno se spustiti u niže razrede. Mislim da je to nešto što bi dalo mnogo više efekta. Mi smo na samom početku, vidim da je velika zainteresovanost, da hoće da rade, ja se nadam boljim rezultatima, i motoričkim, a i zdravstvenim nadam se“.
Neke od učenika ove škole, koji su deo projekta „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“ pitali smo – kako im se dopada to što imaju veći broj časova fizičkog?
„Dopalo se zato što mnogo je zanimljivo kad radimo nešto novo, gde možemo da se pokažemo kako smo dobri i možemo nešto novo da naučimo“.
„Veoma je zabavno zato što svaki dan imamo neku aktivnost, i svaki dan možemo i da trčimo i šalimo se“.
Ovim pilot projektom je, za sada, obuhvaćeno ukupno 95 osnovnih i srednjih škola, a približno 5000 đaka proći će kroz program projekta. Sasvim izvesno, crvenački osnovci biće samo primer ostalim osnovcima i njihovim nastavnicima, te će u budućnosti sve više škola sa teritorije opštine Kula zatražiti učešće u projektu. Ovakvim programima afirmiše se zdrav stil odrastanja i života, a najmlađima se od najranijeg doba usađuju sportske vrednosti kao jedne od onih koje treba da neguju na najvišem mogućem nivou.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.