U Gradskom muzeju Sombor otvorena je izložba pod nazivom „100 žena – 100 minijatura“. Tom prilikom održana je i panel diskusija, a goste su pozdravili direktor Gradskoj muzeja David Firanj, Jagoda Kočić ispred LAG „Panonski fijaker“ i Violeta Jovanović, predsednica Etno mreže i direktorka NALED-a.
Prema rečima Firanja, ovom prilikom predstavljene su minijature sa prethodno žiriranih izložbi, ali i one koje su napravljene specijalno za izložbu „100 žena – 100 minijatura“.
– Gradski muzej Sombor ima ulogu domaćina izložbe i panela u organizaciji Etno mreže Srbije, koji su namenjeni prvenstveno našim dragim gošćama, predstavnicama različitih ženskih zanatskih udruženja na prostoru pokrajine. Ovim povodom osim panela i diskusije, biće takođe i otvorena izložba „100 žena 100 minijatura“. Drago nam je što ovim programom učvršćujemo saradnju između Etno mreže Srbije i Sombora prvenstveno Gradskog muzeja Sombor, to je već dugogodišnja postojeća saradnja. Nadam se da ćemo inicirati neke buduća partnerstva, ne samo između nas i već i među učesnicima ove diskusije i seminara 01.15+01.45 Takođe, posebnu zahvalnost upućujemo Dušanki Golubović, generalnoj sekretarki Pokrajinske vlade, koja je inicirala ovaj program, ispričao je Firanj.
Violeta Jovanović, predsednica Etno mreže i direktorka NALED-a rekla je da je cilj ove izložbe isticanje kulturnog nasleđa Srbije i veština žena predstavljenih u minijaturi.
– U okviru izložbe su predstavljeni eksponati, koji su inspirisani našim lulturnim nasleđem to su eksponati u različitim tehnikama kao što su tkanje, pustovanje, necanje, vez, zlatovez i drugo, a svi eksponati su malog formata, 10×10 i to je upravo suština ove izložbe, da pokaže aaa niivo njihove izuzetnosti i stepen veština kojima one vladaju, kazala je Janković.
Jagoda Kočić iz LAG „Panonski fijaker” istakla je da je kroz ovu izložbu stavljen akcenat na vredne ruke žena sa teritorije Autonomne Pokrajine Vojvodine.
– Mi smo organizovali Dvorište tradicije dobrog ukusa, to je već naša tradicionalna manifestacija koju organizujemo unazad pet godina, to je u stvari produkt našeg rada sa svim proizvođačima, s tim da prošle god smo se više bazirali da to bude gastronomskog tipa, a ove godine smo nekako odlučuli da damo više akcenat na kulturu i tradiciju, jer prosto smatramo da povezivanje tradicije nije samo bitno za našu prošlost i za naše prošle generacije nego je bitno i šta će naše buduće generacije da nauče, da se osnaže i da znaju u stvari te neke kulturni identitet, rekla je Kočić.
Izložba će biti otvorena do 9. avgusta.