Grad Sombor, uz podršku USAID-a, drugu godinu za redom sprovodi proces participativnog budžetiranja u srednjim školama u Somboru. Ono što je bitno jeste to da učenici kroz svoje parlamente sami daju predloge za koje se glasa, a iduće godine grad Sombor realizuje njihove zahteve.
„Predlozi koje učenici daju uglavnom se odnose na kupovinu IT opreme didaktičkih tabli kupovali su ormariće, klima uređaje sve ono što škole mogu kroz redovno održavanje da ostvare. Svakako da ćemo kao grad nastaviti sa ovom dobrom praksom i u narednim godinama i očekujem da se u narednom periodu što više gradova uključi u proces u participativnog budžetiranja u srednjim školama“, rekao je gradonačelnik Sombora Antonio Ratković.
Učenici Srednje medicinske škole, od sredstava koje je grad izdvojio za njih prošle godine, renovirali su toalet u školi, dok se ove godine zahtevi uglavnom odnose na opremu potrebnu za izvođenje praktičnog dela nastave.
„Pošto ne mogu na praksu u bolnicu, treba nam lutka za zdravstvenu negu, imamo jednu koju koriste, i sada je zaista potreba za većim brojem tih aparata i opreme pošto sve vežbe izvodimo u školi“ izjavila je direktorka škole Žužana Fridrih.
Sombor je prvi grad u Srbiji koji je započeo proces participativnog budžetiranja u srednjim školama, dok su mu se od ove godine pridružili Kragujevac, Niš, Kovin i drugi gradovi.