Na teritoriji opštine Kula, centralna ustanova koja pruža zdravstvenu zaštitu je Dom zdravlja, sa svojim ispostavama, odnosno ambulantama po naseljenim mestima. Kako bi zdravstveni sistem funkcionisao što kvalitetnije, neophodno je kontinuirano ulaganje u ove ustanove, njihovu opremu, stručni kadar i slično. Poslednjih nekoliko godina, ubrzano se radi na poboljšanju kvaliteta pružanja zdravstvene zaštite, a više o samim ulaganjima u zdravstvo govori v.d. direktora Doma zdravlja, doktorka Vesna Tomić.
„Tokom godine, nabavka saninteta je nešto što je dominiralo, što se tiče pomoći i obnove u nivou Hitne pomoći, koja je dominantna što se tiče pružanja zdravstvene usluge na nivou celokupne kulske opštine. Sprovedena je i obnova na nivou Doma zdravlja Kula, dobijeno novo Previjalište, znači omogućena je građanima adekvatna dostupnost zdravstvene usluge. Takođe, moleraj je primenjen na nivou Hitne pomoći, sada se trenutno završava Sivac, a takođe paralelno sa obnovom Ambulante u Crvenki, koja je potpomognuta sredstvima iz Pokrajine, završava se i prva faza obnove Ambulante u Crvenki, da se poboljšaju uslovi samog rada Ambulante, koja je dosta u lošim uslovima do sada bila“.
Obnova objekata u kojima se obavlja primarna zdravstvena zaštita ne bi bila moguća bez podrške i pomoći lokalne samouprave, ali i viših nivoa vlasti. U tom pogledu, Dom zdravlja Kula ima dobru i plodonosnu saradnju sa ovim institucijama.
„Ono što bih isto istakla, da sva ta aktivnost jeste podržana od strane lokalne samouprave, i upravo na taj način se i sama zdravstvena ustanova, odnosno Dom zdravlja, kao i lokalna samouprava, trude da unaprede pružanje te zdravstvene usluge stanovnicima opštine Kula. Jedno od značajnijih novina jeste i nabavka novih aparata, upravo povodom sprovedenih konkursa, podržanih od strane Pokrajine, nabavka mamografa i kolposkopa, opet preventiva u smislu ranog dijagnostikovanja promenana dojci kod žena, to jest prevencija karcinoma grlića materice. Ono što bih isto istakla jeste i obnova delimično, nabavka novih klima u pojedinim ambulantama, koja je stvarno predstavljala problem naročito kad su loši vremenski uslovi, upravo i previjanje, primanje terapije biva otežano i loše podneto od strane pacijenata. Takođe, nabavka novih uniformi za medicinsko osoblje, treba se istaći. U celosti, ono što je bitno, proteklih godinu dana Dom zdravlja nije neko ko je pasivno učestvovao u celoj priči. Kompletno smo aktivirali sve varijante aspekata pružanja zdravstvene ustanove“.
Prema rečima doktorke Tomić, u planu je i proširenje stručnog kadra, kao i njegovo dodatno usavršavanje, kako bi se stanovnicima kulske opštine pružila što kvalitetnija zdravstvena zaštita.
„Ono na šta ćemo obratiti pažnju i čime smo se upravo istakli ovih proteklih godinu dana jeste i zapošljenje novog, mlađeg kadra, gde je petoro lekara primljeno za stalno, sa time da već tokom početka sledeće godine šaljemo jednog stomatologa i jednog lekara na specijalizaciju iz fizikalne medicine, što automatski otvara nove uslove da se zapošljavaju novi, mlađi ljudi, da im se pruža šansa da se usavršavaju, da upravo obezbede doprinos pružanju zdravstvene usluge“.
Budući da pravo na adekvatno i pravovremeno lečenje predstavlja jedno od osnovnih ljudskih prava, svaka lokalna zajednica treba da teži tome da se u ovom segmentu poboljšavaju kako kvalitet, tako i opseg usluga koje su dostupne pacijentima. Čini se da kulski Dom zdravlja, upravo u nastojanju da to svojim sugrađanima omogući, kontinuirano radi na navedenim zadacima, a iz ove ustanove najavljuju da će tako nastaviti i u budućnosti.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.