Zagađenje Velikog bačkog kanala, odakle voda otiče u reku Tisu, a zatim u Dunav, smatra se jednim od najvećih ekoloških problema u Srbiji. Na potezu od Crvenke do Vrbasa, dugo godina bio je označen kao „crna rupa“ u Evropi. U opštem cilju zaštite i poboljšanja kvaliteta vode Velikog bačkog kanala, kao i poboljšanja sanitarnih i zdravstvenih uslova u opštinama Vrbas i Kula, izgrađen je „Prečistač“, postrojenje koje prečišćava otpadne vode iz Vrbasa, Kule i ostalih naseljenih mesta iz te dve opštine.
„Sam značaj prečišćavanja otpadnih voda je važan, ali nije toliko važan koliko je važno da prečišćavanjem tih otpadnih voda, pravi se mogućnost i stvara se mogućnost za čišćenje Velikog bačkog kanala i naravno jako je bitno i značajno što se poboljšavaju sanitarni i zdravstveni uslovi stanovnika Vrbasa i Kule“, rekao je V.D. direktora preduzeća „Prečistač“, Ranko Mitrović.
Značaj Prečistača nije samo u filtraciji i prečišćavanju vode, nego i u tome što se dobijeni mulj koristi za proizvodnju „zelene energije“, gasa kojim se prostor u fabrici zagreva.
„Digestovanjem mulja, proizvodi se gas, koji se koristi za zagrevanje samog mulja i prostora unutar Prečistača, a taj gas se koristi još preko CHP jedinica i za proizvodnju električne energije“, dodao je Mitrović.
„Prečistač“ je formiran kao regionalno preduzeće gde su osnivači opština Vrbas i opština Kula. Predstavlja jednu od najvećih investicija u Republici Srbiji, a donacija Evropske unije za izgradnju postrojenja iznosi preko 20 miliona evra. Početak prečišćavanja voda otkrio je ružne navike stanovnika kulske i vrbaške opštine. Naime, na filter postrojenja stižu razne vrste otpada, od uginulih životinja, do drugog otpada nerazgradivog u vodi, kao što su tuferi, maramice, ulošci, štapići za uši i drugo.
Ovaj sadržaj deo je projekta „Zelena energija“, sufinansiranog od strane opštine Kula.