Očuvanje stabilnog psihofizičkog stanja ljudi koji imaju smetnje u razvoju, od izuzetnog je značaja za sveukupni kvalitet života ove populacije. Na teritoriji opštine Odžaci već skoro 20 godina deluje Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Zlatna barka“, a više o Udruženju govori Ilinka Studen, sekretarka „Zlatne barke“.
“Udruženje je faktički počelo sa radom 8. novembra 2004. godine, a u januaru mesecu 2005. godine smo dobili papire o registraciji. Počev od tada, oformili smo Dnevni boravak i u okviru aktivnosti Dnevnog boravka, evo već sad će biti punih 18 godina kako funkcionišemo, opstajemo i radimo. Imamo 15 korisnika, imamo zaposlena dva učitelja, profesora razredne nastave, imamo zaposlenog psihologa koji ima svoju licencu za rad u socijalnoj zaštiti, imamo vozača i imamo jednu servirku.“
Udruženje „Zlatna barka“ sprovodi različite programe i aktivnosti koje su sve u službi očuvanja zdravlja i uključivanja korisnika u zajednicu. Posebno je važno podizanje njihove svesti o tome da su deo šire društvene skupine i pored otežavajućih zdravstvenih okolnosti sa kojima žive.
„Programi su individualni, znači psiholog izrađuje individualne programe, koji su u skladu sa njihovim kapacitetima, sa njihovim mogućnostima, s obzirom na to da nisu u pitanju samo osobe koje imaju smetnje u mentalnom razvoju. To su osobe sa cerebralnom paralizom, osobe koje su slepe, tako da je program adaptiran bukvalno njihovim individualnim mogućnostima. Ono što je suština je da dođu ovde, da se druže, da provode vreme gde im je lepo i prijatno, a sve drugo što se odnosi na edukaciju i na eventualno neko savladavanje aktivnosti, zavisi od njihovih kapaciteta. Suština je da socijalizacija bude na nekom adekvatnom nivou, da budu srećni, da budu zadovoljni sobom i normalno da izađu iz porodice, da budu uključeni u svakodnevne aktivnosti lokalne zajednice i da budu aktivni članovi lokalne zajednice, dakle da nisu izolovani.“
Ovo Udruženje u sklopu svojih prostorija ima obezbeđene adekvatne sadržaje koji upotpunjuju korisnicima vreme koje provode u „Zlatnoj barci“. Svi sadržaji su u potpunosti prilagođeni potrebama korisnika i služe unapređenju njihovog stanja.
„Osim Dnevnog boravka, imamo Senzornu sobu. Senzorna soba je ustvari, soba gde defektolog radi sa korisnicima. Namenjena je nekom profesionalnom radu sa korisnicima, ona nudi različite mogućnosti. Između ostalog, imamo i Slanu sobu. Slana soba je nešto što je mogućnost da održe svoje zdravlje, s obzirom na to da se preporučuje osobama koje imaju bronhitis, astmu i tako dalje, a inače doprinosi i opštem poboljšanju stanja zdravlja.“
Pored unutrašnjih sadržaja, korisnici na raspolaganju imaju i lepo uređeno dvorište, u kome provode mnogo slobodnog vremena, uglavnom rekreirajući se. O tome govori Tatjana Bekvalac, stručna saradnica Udruženja.
„Ima i veoma lepo urađen košarkaški teren, zatim postoji bazen koji oni veoma sa velikom srećom koriste svake godine, koji se lepo održava, čisti. Oni, pored toga što uživaju u tim aktivnostima, naravno i sade cveće, to je i estetski lepo uređeno dvorište. Tu se nalazi mala fontana koja se redovno održava, takođe se nalaze nekoliko rekvizita za vežbanje, koji atletski onako mogu da se koriste, i redovna populacija može vrlo korisno da ih koristi, da ih upotrebi.“
Svakodnevne aktivnosti koje se, pored ovih sadržaja, u Udruženju sprovode, čine korisnike ove ustanove srećnim, što je krajnji cilj ovakvih organizacija. Osobe sa smetnjama u razvoju u ovakvim udruženjima svoje društvene i fizičke sposobnosti podižu na najviši mogući nivo i njihovi životi bivaju ispunjeni.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE ODŽACI.