Ove godine, u Kuli je počeo sa radom prvi Energetski info centar na nivou cele Srbije. Program je realizovan putem projekta „Bolja energija“, koji sprovodi USAID, a opština Kula je, na polju energetske efikasnosti, prepoznata kao jedna od vodećih opština i pionira u upotrebi obnovljivih izvora energije. Svečanom otvaranju Energetskog info centra prisustvovala je Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike, koja je ovom prilikom istakla značaj postojanja jednog ovakvog centra, ne samo za stanovnike opštine Kula, već i šire.
-Ovde će građani na jednom mestu moći da dobiju sve informacije, evo mi smo videli platformu na kompjuteru, digitalnu, onlajn, gde, bez obzira da li se građani nalazili u Beogradu ili u Novom Pazaru ili pak ovde u Kuli, mogu da izračunaju odnosno da se informišu koje su to mere koje su najisplativije u stambenoj jedinici u kojoj oni žive, koliko one koštaju. Naravno, to su sve okvirne informacije, ali daju bar građanima svest o tome koliko može da ih košta određena mera energetske efikasnosti, šta ona uključuje, koliko će to imati uticaja na njihov budžet, odnosno koliko je finansiranje, da li su već obezbedili subvenciju države ili opštine, koliko još oni dodatno treba da ulože.
Zašto je energetska efikasnost važna, Đedović objašnjava na sledeći način.
-Najjeftinija je ona energija koja se ne potroši i baš zato moramo da budemo energetski odgovorni, da upravljamo bolje našim resursima, da time utičemo i na poboljšanje i životne sredine i kvaliteta vazduha, da težimo većoj energetskoj nezavisnosti, a to je strateški cilj Republike Srbije kada je energetika u pitanju.
Ona je navela da kulska opština ima impozantne rezultate kad je u pitanju odziv na konkurse za subvencionisanje mera energetske efikasnosti, koje lokalna samouprava sprovodi u saradnji sa Vladom Republike Srbije, te da prednjači i u broju javnih ustanova koje su uspostavile sistem grejanja na gas. Apelovala je na druge lokalne sredine da se ugledaju upravo na Kulu.
-Mi ćemo nastaviti. Ovakve programe imamo i u desetak gradova širom Srbije, gde će lokalne samouprave učestvovati takođe u kreiranju ovakvih informativnih centara, pre svega fokusiranih na energetsku efikasnost, na mere energetske politike, na obnovljive izvore energije i na sve ono što građanima može da da dodatnu informisanost, da bi oni učestvovali u svim programima i podsticajima koje država nudi.
Predsednik opštine Kula, Damjan Miljanić, izrazio je zahvalnost kako nadležnom Ministarstvu, tako i USAID-u, bez čije podrške projekat ne bi bio realizovan.
-Kada se kaže otvaranje jednog Info centra, to zvuči kao možda i mala stvar, ali to je početak jedne velike priče, gde će u budućnosti milioni građana Srbije upoznati se sa benefitima uštede, pokrenuti, uveren sam, jednu u pozitivnom smislu lavinu koja će aktivirati i privatni kapital, i kapital banaka, i uticati ne samo na one efekte o kojima je ovde govoreno, u smislu uštede energije, efekte ekologije, nego i jednu veliku novu privrednu aktivnost.
Lepe i pozitivne slike koje se šalju iz Kule garancija su da ova sredina krupnim koracima gazi ka budućnosti, a inovacije koje uvodi samo su jedan od segmenata razvoja kompletne opštine. Ova lokalna zajednica osigurala je sebi mesto među razvijenim, modernim i kvalitetnim zajednicama.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.