U osnovnoj školi „Bratstvo jedinstvo“ u Somboru, za decu koja svoje poteškoće u razvoju savladavaju uz pomoć ličnih pratilaca, juče je održana prva u nizu radionica sa terapeutskim psom. Zahvaljujući firmi „Mobility MGB doo” u saradnji sa UG „Prijateljska šapa“, a uz podršku Grada Sombora, deca su imala priliku da se upoznaju sa potpuno novim terapeutskim pristupom, koji je, po svemu sudeći, ostavio izuzetno lep utisak na sve prisutne mališane.
Prema rečima Lidije Leke, koordinatorke službe “Lični pratilac deteta”, firma Mobility je pružalac usluge, dok je naručilac grad Sombor. “Mi smo povereni pružalac usluge lični pratilac deteta, a naručilac usluge je grad, znači mi radimo za grad. Trenutno u ovom momentu, mi imamo 54 korisnika, 54. je u procesu, 53 trenutno aktuelna.”
U svojoj nadležnosti Mobility ima tri licence: lični pratilac deteta, personalna asistencija i pomoć u kući,a interresorna komisija sačinjena od tima stručnih lica određuje ko će biti korisnik usluga.
“Do prošle godine primetan je porast broja dece, videćemo da li će i sledeće godine biti tako. Dvoje dece je otišlo, završilo školu i izašlo iz sistema,a došlo je trinaestoro novih”, kaže Leka i dodaje da za sada nema liste čekanja.
U okviru održane radionice, tri uzrasne grupe dece imala su priliku da se upoznaju sa Larom, jedinim terapeutskim psom u Srbiji, sa ciljem da se deca opuste i da steknu osećaj sigurnosti pored psa, kao i da mu samoinicijativno priđu.
Ovom prilikom, Lidija Leka izrazila je i veliku zahvalnost školi “Bratstvo jedinstvo”, koja je “odmah, na prvi poziv odreagovala i prihvatila partnerstvo u ovom projektu”, te izrazila nadu da će to biti samo početak jedne lepe i uspešne saradnje.
Vesna Bjelajac, direktorka OŠ“Bratstvo jedinstvo”, takođe se zahvalila organizatorima i Gradu, pritom izrazivši zadovoljstvo zbog učešća u ovom projektu.
“Ja bih pre svega da se zahvalim lokalnoj upravi grada Sombora, gradonačelnici grada gospođi Dušanki Golubović, koji su podržali ovakvu jednu radionicu u Somboru, gospodinu Nebojši Gladiću, koji nam je ukazao poverenje da budemo domaćini, prvi put ove radionice terapeutske sa psima, sa decom ometenom u razvoju, a zadovoljstvo je još veće kada su akteri te radionice upravo deca. Mislim da smo pokušali da motivišemo i stimulišemo decu, da im olakšamo uspeh u njihovom radu i da ih stimulišemo da te neke svoje prepreke koje imaju, reše kroz igru, kao što smo i videli”, ističe Bjelajac.
Ova radionica predstavlja pilot projekat i samo je jedna u nizu onih koje će se održati do kraja školske 2019/2020. godine. Rad sa terapeutskim psima podstiče razvoj motorike, kao i emotivni razvoj, a deca su nakon programa smirenija i raspoloženija. U cilju da se ovaj primer dobre prakse implementira i zaživi u gradu Somboru, iz Mobilitija apeluju na sve uzgajivače pasa, veterinare i NVO sektor da se uključe i uzmu učešće u ovom programu.