Jezik i celokupna kultura jednog naroda kroz vekove su čuvani na dva mesta – u crkvama i u bibliotekama, pa je njihov opstanak i kulturno delovanje bilo oduvek visoko kotirano kao prioritet. Taj značaj prepoznat je kroz niz javnih ustanova na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine, a samo jedan od svetlih primera jeste rad Narodne biblioteke „Miodrag Borisavljević“ u Apatinu. Ova ustanova, svojim neumornim zalaganjem, daje primer kako treba pristupati očuvanju identiteta i kulture jednog naroda. Projektima koje sprovodi, u svet jezika, pisma i čitanja uvodi decu od najranijeg uzrasta, pa tako knjiga prestaje da bude „bauk“. Više o radu Biblioteke govori direktorka iste, Sanja Šijan.
– Protekla godina je, moram reći, bila sjajna. Ono što je u najvećem broju poseta obeležilo godinu su projekti naše biblioteke. Neki su novi, ovogodišnji, a neki traju i od prethodne godine. Ono na šta smo posebno ponosni je projekat u saradnji sa Osnovnom školom realizujemo, zove se „Lektira nije bauk“ i za učenike četvrtog razreda je namenjena, kao pomoć u realizaciji školske lektire. Deci znači da dođu i da sa našim bibliotekarkama pređu ona neka moranja, koja deci teško padaju u tom uzrastu. Od projekata je značajno za našu biblioteku sve što radimo, kako sa najmlađim čitaocima, tako i sa ovim starijima. Za najmlađe imamo od ove godine jedan sjajan projekat, od ove jeseni, koji je doživeo zaista jedan brzinski procvat. Pojavio se veliki broj dece, u pratnji sa roditeljima, a radi se o projektu koji promoviše čitanje kod najmlađeg uzrasta. Projekat za najmlađe zove se „Rastimo uz priče zajedno“. Svake srede se odvija u našoj biblioteci, malci dolaze sa roditeljima i druže se uz priče sa našim bibliotekarkama. Značajan projekat u našoj biblioteci je svakako i „Čitalići“, u kojima smo tokom ove, 2024. godine, bili organizatori na nivou opštine, kako za Predškolsku ustanovu, tako i za učenike iz Osnovne škole. Bilo je dosta zainteresovane dece, sa značajnim rezultatima i sa osvojenim prestižnim nagradama na ovom takmičenju.
Šijan ističe da dobra saradnja sa brojnim drugim javnim ustanovama daje izuzetne rezultate i to ne samo u radu sa decom.
– Biblioteka ima sjajnu saradnju, kako sa Predškolskom ustanovom „Pčelica“, a tako i sa Ustanovom za odrasle i starije u Apatinu, imamo potpisan Sporazum o saradnji, svake srede neko od naših bibliotekarki odlazi u Dom, gde sa našim najstarijim građanima prelazi razna dela, čitaju, druže se, razgovaraju i taj projekat se zove „Čitamo sa vama i za vas“.
Pored svojih redovnih aktivnosti, Biblioteka je pronašla još jedan važan način očuvanja kulture i sećanja na važne ličnosti i datume srpske, i ne samo srpske, istorije.
– Naša biblioteka obeležava sve važne datume i jubileje, kako one koji su vezani za naš grad i biblioteku, tako i ove međunarodne, odnosno svetske. U skladu sa tim, organizujemo razna predavanja, tribine, promocije. Ove godine upriličili smo Akademiju povodom 75 godina od postojanja naše biblioteke. Ugostili smo mnoge pisce, kako za decu, tako i za odrasle, eminentne lekare, profesore, predavače. Organizovali smo razne radionice i edukativne promocije, upriličili pojedine projekcije filmova i mnoge promocije knjiga.
Direktorka Biblioteke navela je da su planovi za budućnost ambiciozni, te da će u novu godinu i novu čitalačku sezonu ustanova kojom rukovodi ući još energičnije i sa više ideja i projekata. Mi možemo samo da im poželimo da u svim svojim naumima istraju.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA POKRAJINSKOG SEKRETARIJATA ZA KULTURU, JAVNO INFORMISANJE I ODNOSE SA VERSKIM ZAJEDNICAMA APV.