Recikliranje ima pregršt prednosti. Ne samo da je dobro za životnu sredinu, već je odlično i za ekonomiju. Recikliranjem 1 tone papira čuvamo 17 “odraslih” stabala drveta, 25000 litara vode, 3 kubna metra zemljišta za zasipanje, 250 litara nafte i 4100 kwh električne energije.
Mlađe generacije, ključne su za primenjivanje i ustaljivanje navika koje će doprineti zaživljavanju ekoloških trendova, pre svega u oblasti reciklaže. S tim u vezi, sprovode se različiti projekti u školama, koji će na vreme podstaći razvijanje svesti kod dece i omladine.
“Najveći cilj, vezan je za saradnju sa lokalnom samoupravom, jer ne radimo sami nego imamo predavače iz različitih struka. Znači doći će nam inženjer šumarstva, doći će nam neko iz Javnog komunalnog preduzeća, zatim ćemo imati predstavnike RIKEN fonda-to je Fond za reciklažu limenki koji će nam na konkretnim primerima omogućiti da vidimo šta će se desiti sa materijalom koji ćemo mi odložiti, i krajnji cilj našeg projekta jeste u stvari dobijanje kontejnera za selektovanje otpada, ali to neće imati smisla ako mi nemamo gde da predajemo taj otpad. Znači prvo krećemo od naše škole da nabavimo kontejnere, pa ako to uspemo onda bismo proširili saradnju na druge osnovne škole u čitavoj opštini, pa samim tim da širimo mrežu. Znači da se širi svest građana da zaista selektovanje otpada ima svoj ekonomski značaj i da se onda na lokalnom nivou organizuje. Postoje mesta i gradovi u Srbiji gde je to već razvijeno pa se nadamo da će biti i kod nas”, objašnjava Nada Jovanović, nastavnica biologije u OŠ “Branko Radičević iz Odžaka.
Naša sagovornica ističe i da uz adekvatnu podršku, mladi lakše mogu steći svest i naviku da posredno, malim, svakodnevnim, aktivnostima u oblasti reciklaže, utiču na smanjenje deponija i otpada u prirodi, štede energiju, smanjuju zagađenje i trošenje prirodnih resursa na nacionalnom i globalnom nivou.
“Oni su se tokom ovih godina razvili u jednu pravu ekološku organizaciju. Osim što sakupljaju čepove, selektuju i ostale vrste otpada, rade na edukaciji i predškolaca i učenika osnovnih škola i srednjih škola i pomažu da se nabave reciklažni kontejneri, što je jako važno”, naglašava nastavnica biologije.
Uz malo istraživanja i edukacije, svako od nas može početi da uključuje pozitivne navike u vezi sa reciklažom u svoj život. Ne zaboravite da jedna osoba može napraviti veliku razliku, a zajedno možemo promeniti svet!