Zahvaljujući projektu „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“, koji je pokrenula Nemačka razvojna saradnja – GIZ, u saradnji sa operaterima ambalažnog otpada – kompanijama Sekopak, Pakomak i Ekopak, Grad Sombor je dobio 150 reciklažnih kontejnera za staklenu ambalažu koji su postavljeni u gradu, naseljenim mestima i prigradskim naseljima. Projekat se sprovodi u Srbiji, Severnoj Makedoniji, te Bosni i Hercegovini, i implementiraju ga NALED, Regionalna razvojna agencija Hercegovine i Zajednica jedinica lokalnih samouprava iz Severne Makedonije. Sombor i Niš jedini su gradovi u Srbiji koji su deo ovog značajnog projekta.
Trenutno se u Srbiji sakuplja 43 odsto stakla od ukupno plasiranih godišnjih količina na tržište, dok je prosek zemalja Evropske unije 60 odsto. Prema podacima Sekopaka, da bi se ovaj procenat povećao za samo jedan posto, treba sakupiti dodatnih 7.000 tona stakla, a po EU direktivi do 2030. godine sve zemlje treba da dostignu nivo prikupljene staklene ambalaže od 75 odsto.
„Svakako da je cilj celog projekta da se prikupljanje staklene ambalaže poveća za 20 posto, s obzirom da kao što sam i rekao da su Grad Sombor i Grad Niš prepoznati, Ovo je još jedan dobar vid sakupljanja staklene ambalaže i još jednom smo prepoznati što se tiče zaštite životne sredine. Ja bih se zahvalio svima koji su učestvovali u ovom projektu i što su omogućili da ovih 150 kontejnera dobije upravo Grad Sombor“, rekao je gradonačelnik Grada Sombora, Antonio Ratković.
Sakupljeni otpad od stakla preuzimaće kompanija Sekopak, koja će u istom iznosu investirati u infrastrukturu za sakupljanje stakla i dalje ovu ambalažu izvoziti iz iz Sombora u Hrvatsku i iz Niša u Bugarsku. U analizi NALED-a se navodi da reciklaža jedne tone stakla smanjuje zagađenje vazduha za 20 odsto u odnosu na emisiju gasova pri proizvodnji novog, a postižu se i velike uštede vode i energije. Danas najveći deo završava na deponijama, gde je ovoj ambalaži potrebno više od 5.000 godina da se razgradi.
Osim Sombora i Niša, do 2022. godine očekuje se proširenje mreže i na druge lokalne samouprave.