Za decu i odrasle sa smetnjama u razvoju, važan faktor socijalizacije predstavlja uključivanje u udruženja koja su namenjena upravo njima. Na teritoriji opštine Kula, preko dvadeset godina, deluje Društvo za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Plava ptica“, koje se svojim načinom negovanja ovih lica nametnulo kao jedno od najkvalitetnijih u Vojvodini, a i šire. O „Plavoj ptici“ više govori Maša Vujačić, stručna radnica za poslove u socijalnoj zaštiti.
-Udruženje „Plava ptica“ je počelo sa radom pre 26 godina i počelo je tako što su ga osnovali roditelji dece sa smetnjama u razvoju, kako bi pružili podršku jedni drugima, i naravno, vremenom je to raslo i raslo, da bi došlo do ovoga danas. To je udruženje koje pruža različite usluge socijalne zaštite, usluge Dnevnog boravka, usluge lični pratilac deteta, Savetovalište za rani razvoj i dijagnostiku, stanovanje uz podršku, domski smeštaj, kao i usluga „Pomoć u kući“.-
Društvo broji mnoštvo korisnika sa različitim potrebama, a uzrasne kategorije koje pokriva su praktično od 7 godina do duboke starosti. Oni koji koriste usluge Dnevnog boravka, imaju na raspolaganju lepo uređene prostorije u centru grada, a evo kako protiče jedan dan u boravku.
„Dnevnom boravku dan protiče tako što prvo od sedam do osam se skupljamo, imamo dva kombija koja idu po naše korisnike, dovoze ih u Dnevni boravak i vraćaju ih posle toga kućama. Zatim, u osam sati imamo fizičke aktivnosti, nakon čega sledi doručak, pa vaspitno-obrazovne aktivnosti, koje se sprovode u grupama, a grupe su koncipirane tako da su korisnici koliko toliko usklađeni po uzrastu i po stepenu podrške koji zahtevaju.“
Posebna pažnja posvećuje se sportsko-rekreativnim aktivnostima, budući da one predstavljaju važan faktor očuvanja psihofizičkog zdravlja korisnika.
„Naši korisnici svakodnevno imaju fizičke aktivnosti, koje su obavezne kod nas u Dnevnom boravku, i one se sprovode ujutro pre doručka, kada je lepo vreme iskoristimo to naravno da idemo u šetnju, da boravimo što više na svežem vazduhu. Zatim, imamo aktivnosti koje su recimo poput fizičkih aktivnosti u školi, ali takve da su prilagođene njima i njihovim sposobnostima i mogućnostima. To su razne vežbe, od zagrevanja, istezanja, nekih da kažem gimnastičkih, vežbi sa loptom, igara poput između dve vatre i slično, u kojima oni jako uživaju, kao i neke takmičarske sportske igre.“
Maša ističe da je pandemija koronavirusa imala veliki uticaj na sve korisnike „Plave ptice“.
„Imali smo period od neka recimo dva, tri meseca, kada korisnici nisu dolazili u boravak, a moram reći da za njih i nedelju dana je veliko kada ne dolaze, a kamoli dva ili tri meseca, i to se jako oseti, a njihovo psihofizičko stanje je takvo da se kod njih to vidi i mnogo više i napreduje mnogo brže nego što je to slučaj kod nas, tako da je ta pauza bila značajna, u smislu da oni, kad su se vratili, naravno nisu bili u kondiciji u kojoj su bili pre koronavirusa, a bio je prisutan i strah naravno od te korone. Bilo je izazovno, ali prevazišli smo i to i sad se sve vratilo u normalu i opet smo se vratili nekim svojim redovnim aktivnostima i ritmu dana kakav je i bio.“
Dugogodišnji korisnici usluga „Plave ptice”, Žana i Dušan, poželeli su da pred kamerama kažu nekoliko reči o svom boravku u ovoj ustanovi, kao i o pedagozima i aktivnostima.
“Oni su stvarno i dobri i divni prema nama, i paze i čuvaju. Ovde je super, zato sam ovde i došla, i tu sam i srećna i vesela i pevamo svi zajedno i šalimo se i mi i oni sa nama.” (Žana Žarić)
“Prostor je najbolji. Ja kad sam ovde došao meni je bilo prelepo, i tako sam odlučio da budem ovde.” (Dušan Mladenović)
Oni izdvajaju neke od omiljenih sportskih aktivnosti.
“Pa volim vežbe da radim i to super radim, i želim da to nastavim i da budem sa drugima, sa drugarima i da se lepo slažemo.”
“Fudbal, fizičko, da radim vežbe i da plešem.”
Savestan i temeljan pristup u radu stručnog tima, sastavljenog od pedagoga, defektologa i socijalnih radnika, doprinosi kvalitetu rada ustanove, a zauzimanje za lepši i bogatiji život korisnika, svrstava ih među najpožrtvovanije članove lokalne zajednice.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA.