Čini se da su divlje deponije, godinama unazad, nerešiv problem u Sivcu. Koliko god da se radi na njihovom čišćenju i saniranju, nesavesnih meštana kao da je uvek sve više. Međutim, ekipe JKP „Radnik“, ta činjenica ne sprečava da nastave sa aktivnostima sanacije istih. Seoska deponija, koja se nalazi u neposrednoj blizini Sivca, redovno se održava, pogotovo zbog činjenice da meštani na toj lokaciji bacaju različite vrste otpada, koji mora biti propisno saniran.
„Znači mi tu deponiju redovno čistimo, održavamo, a ima jedan stari kiper, tu gde se pre jedno možda 25 godina gde je bilo odlagano smeće, mi smo letos angažovali guseničara koji je tri dana čistio smeće tamo ga je razgurivao u neke rupe, zato što je jako puno građana dolazilo da nam se žali zato što su ljudi tamo bacali svašta, od uginulih životinja, šuta, smeća“ , rekao je direktor Radnika, Zeljko Madžarev.
Do te deponije vodi asfaltiran put, a udaljena je oko dva kilometra od naselja, u pravcu Kljajićeva. Iako je letos izvršena sanacija iste, meštani su nastavili da prave probleme na toj lokaciji. Smeće istovare na putu ispred samog ulaska u deponiju, odlažu uginule životinje i otpad koji ne bi trebalo da se nalazi tamo, te se i ovim putem apeluje na njih da to ne čine, nego da za odnošenje smeća pozovu nadležne institucije.
„Što se tiče iznošenja smeća, mi kao javno komunalno preduzeće, nosimo svo smeće koje građani iznesu, komunalni otpad nosimo od ponedeljka do petka, a ono što ne može da stane u kamion, postoji broj telefona ovde u firmi, 711-119, koji može svaki građanin da nazove, i da kaže imam kabasto nešto, imam šut, mi to nosimo petkom, posebno za to ide traktor, koji kupi samo petkom takvo smeće”, dodao je direktor Radnika.
Za nepropisno odlaganje otpada, postoje određene kazne, a krivci se utvrđuju na različite načine.
„Mi nismo u nadležnosti da mi kažnjavamo te ljude, to radi poljočuvarska služba, znači poljočuvari kada vide nekog ili kad preturaju po tom smeću, ako nađu neki račun ili bilo šta drugo da može da se identifikuje ko je bacio, oni pišu prijavu”, istakao je Madžarev.
Kazne za nedozvoljeno i nepropisno bačeno smeće iznose 25 hiljada dinara.
Ovaj sadržaj deo je projekta “Zelena energija”, sufinansiranog od strane opštine Kula.