Povodom unapređenja sistema dualnog obrazovanja u Zapadnobačkom okrugu, u Somboru je održan sastanak kom su prisustvovali direktori škola iz Sombora, Apatina, Kule i Odžaka, kao i pomoćnica za dualno obrazovanje i vaspitanje ministra prosvete, dr Gabrijela Grujić, te čelnici gradske uprave Grada Sombora.
„Mi svi znamo koliko je važna povezanost između obrazovanja i ekonomije, pa u tom smislu smo i danas upriličili ovaj sastanak, da se razmene mišljenja i iskustva direktora srednjih škola, onih koji direktno učestvuju u tom procesu“, rekla je zamenica gradonačelnika Sombora, Ljiljana Tica.
Trud Grada Sombora da unapredi polje dualnog obrazovanja, pohvalila je i predstavnica Ministarstva prosvete, koja je istakla da Sombor intenzivno, zajedno sa načelnikom Školske uprave i predsednicima Privredne komore Srbije, pokušava da umreži obrazovanje i privredu, što jeste tendencija unapređenja kvaliteta obrazovanja.
„Ako vam kažem da do prošle godine 10 hiljada učenika bilo u sistemu preko 900 kompanija, 120 škola, da ove godine kompanije izražavaju želju za čak 3300 učenika su otvorili mesta, ako upišemo sve učenike, to znači da ćemo, od naredne školske godine, bez obzira što je doba pandemije i što su otežani uslovi imati čak hiljadu učenika više, to govori o razvoju privrede“, dodala je Grujićeva.
Na teritoriji Zapadnobačkog okruga postoji samo jedno odeljenje za dualno obrazovanje, smer industrijski krojač, u Tehničkoj školi u Odžacima. Prema rečima rukovodioca Školske uprave Sombor, Milane Minarski, postojalo je interesovanje dece i za druge smerove u dualnom obrazovanju, ali nisu postojale mogućnosti da se to i realizuje.
„Ne zbog nemogućnosti dece, ne zbog loše želje privrednika u svemu tome, nego jednostavno takav je sticaj okolnosti koji im ove godine to nije omogućio. O no što je kod nas generalno problem mi nemamo velika preduzeća koja bi preuzela učenike i obavezu svoju preuzela vezano za učenike, gde bi ih vaspitavali i obrazovali u skladu sa dualnim obrazovanjem“, istakla je Milana Minarski.
U Odžacima je razvijanju dualnog obrazovanja puno doprinelo otvaranje velike kompanije, čija je vlasnička struktura voljna da stipendira decu, koja će kasnije postati njihovi radnici, te će na taj način, korist biti obostrana. Njihova dosadašnja saradnja sa privrednicima je izuzetno pozitivna, a benefiti za đake su višestruki.
„Kad smo krenuli, pošto smo jako dobro sarađivali i sa tom Magnom i sa postojećim direktorima koji su bili, pa smo čak i motivisali decu, sa nekim vidom stipendije, stipendirali su tu decu, zato što je njima u interesu da što više dece završi jer je njima potrebno, njima treba radnika“, rekla je direktorka škole Snežana Lučar.
Čelnici gradske uprave Grada Sombora su voljni da pomognu dualno obrazovanje na sve moguće načine, a kako je glavni prioritet sadašnje gradske vlasti dovođenje investitora, što samo po sebi predstavlja podsticanje privrede, na taj način se afirmiše i podrška ovom projektu.