Konferencija za pokretanje projekta “Podrška razvoju niske emisije ugljenika i klime u gradovima Srbije”, održana je danas u Gradskoj biblioteci “Karlo Bijelicki” u Somboru. Gradonačelnica Sombora, Dušanka Golubović, ovom prilikom potpisala je Memorandum o razumevanju između Sombora i GGGI (Global Green Growth Institute).
Sombor je prvi među gradovima u Srbiji koji je potpisao ovaj Sporazum, što je naročito značajno, s obzirom na činjenicu da se u sledećoj godini radi nova Strategija održivog razvoja.
Prema rečima gradonačelnice, najveći benefit je “sagledavanje međunarodnih dobrih iskustava i prakse u ustanovljenju kako zelenih gradova, tako i zaštite životne sredine, ali i generalno borbe protiv klimatskih promena ili prilagođavanja onome što klimatske promene neminovno sa sobom nose”.
Ona je istakla i da se nada, da će u godinu dana trajanja ovog projekta Grad dobiti kvalitetna rešenja za izazove sa kojima se građani na ovom području suočavaju, kao i da će saznati šta su potencijalna rešenja koja ovaj Institut može da ponudi.
“Nadam se da ćemo dobiti i neka kvalitetna rešenja iz dobre prakse i iskustva drugih zemalja, obzirom da je reč o globalnoj organizaciji koja deluje na teritoriji celog sveta, da vidimo šta su to izazovi sa kojima se mi na ovom podneblju suočavamo i šta su potencijalna rešenja koja oni mogu da ponude. Naravno ova Organizacija radi i na tome, da kasnije omogući i odgovarajuće izvore finansiranja za realizaciju ovih projekata. U tom smislu svakako još jedan benefit od potpisivanja danas i ovog Sporazuma, s obzirom da klimatske promene i zaštita životne sredine, najčešće, zapravo iziskuju zaista velike troškove, koje neretko, jedinice lokalnih samouprava sa relativno skromnim budžetima, nisu u stanju da u potpunosti podrže”, objašnjava Golubović.
Za kraj, gradonačelnica je naglasila, da ono što može biti ubuduće od važnosti u rešavanju problema iz ekološkog resora, poput pitanja gradske deponije, pitanja prečistača otpadnih voda i drugih stvari sa kojima se Grad prethodno “hvatao u koštac”, a gde je učinjen određeni napredak, tako će i brojni drugi neiskorišćeni potencijali poput obnovljivih izvora energije i sličnih stvari, sasvim sigurno biti stavljeni u fokus kroz realizaciju ovog projekta.
Potpisivanju Memoranduma prisustvovali su Julie Godin iz vodeće evropske kancelarije za GGGI, Dragan Đurica pomoćnik pokrajinskog sekretara –Sektor za monitornig i informacioni sistem zaštite životne sredine, dr Siniša Trkulja savetnik u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, kao i Klara Szeker ataše za poljoprivredu i životnu sredinu Vlade Mađarske.