Search
Close this search box.

(VIDEO) Srednjoškolci na delu: đaci biraju gradska ulaganja u škole

Srednjoškolci na delu-đaci biraju gradska ulaganja u škole

Grad Sombor je prva lokalna samouprava u Republici Srbiji koja je, još 2017. godine, uvela participativno budžetiranje u svoj godišnji plan finansiranja određenih projekata. Pored participativnog budžetiranja mesnih zajednica, ono koje je, čini se, još važnije, jeste participativno budžetiranje srednjih škola. Tako somborski srednjoškolci svake školske godine glasaju za predloge ulaganja u njihove škole, a odluke se donose kako drugačije nego – većinom glasova. Osim ideje da se čuje glas mladih, ovaj projekat ima za cilj da se učenicima obezbedi ono što oni smatraju najneophodnijim u tekućoj godini. Više o tome govori Milan Stakić, zamenik gradonačelnika Sombora.

– Grad Sombor je i ove godine realizovao projekat participativnog budžetiranja u srednjim školama. Učenici svih 6 somborskih srednjih škola imali su priliku da po sopstvenom nahođenju, odnosno po sopstvenim prioritetima odaberu projekte koji će se finansirati. Grad Sombor je za ovu priliku opredelio 6 miliona dinara.

Svaka škola odabrala je prema svojim prioritetima i željama, pa je tako Srednja tehnička škola opremljena CNC mašinom najnovije generacije, što će biti od izuzetnog značaja za stručno usavršavanje đaka sa raznih smerova.

– Ove godine smo opredelili novce za mašinsku obradu i kupljena je, vrlo visokog kvaliteta, CNC mašina, koja je stigla iz daleka. Tako da smo jako zadovoljni što će preko sto učenika svake školske godine da radi na ovoj mašini, i ubuduće. To su tehničari kompjuterskog upravljanja na CNC mašinama, ali osim njih, moći će tu mašinu da koriste i operateri mašinske obrade. Trenutno ih nemamo u školi, ali lokalna samouprava i naš Grad i privreda u okruženju počela je da traži od nas da ovaj profil uvedemo, što znači da će ova mašina da bude itekako iskorišćena.

Gimnazijalci su, pak, odabrali uređenje učionice.

– Nalazimo se u jednoj od učionica koja je opremljena na osnovu tog projekta ove godine. Poslednje dve godine učenici su prosto izabrali da se ta sredstva od participativnog budžetiranja opredele za opremanje nameštaja po učionicama, tako da ove godine smo tri učionice, prošle godine smo četiri učionice opremili. U principu ostalo je u školi možda dve do tri učionice u kojima bi valjalo da se u narednom periodu, videćemo u narednom projektu šta će učenici, da li će se opredeliti da konačno sve učionice dobiju novi nameštaj ili će možda nešto drugo da izglasaju. Osnovni princip tog projekta je da učenici biraju šta smatraju da je najvažnije da se opremi.

Projekat participativnog budžetiranja srednjih škola, po svoj prilici, ispunjava obe svoje zamisli – osim što se deca uče osnovnim postulatima demokratije, škole dobijaju opremu koja im je neophodna za nesmetan proces rada. Time se na pravi način podstiče obrazovanje, a obrazovne ustanove smeštaju upravo tamo gde pripadaju – u prioritetne niše.

OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA MINISTARSTVA INFORMISANJA I TELEKOMUNIKACIJA.

Tagovi:
Pročitajte još: