Danas je u sali Skupštine grada Sombora održan sastanak predstavnika Gradske uprave, USAID-a, predstavnika učeničkih parlamenata i nastavnika, na temu participativnog budžetiranja i učešća srednjoškolaca u proces donošenja odluka o trošenju gradskog budžeta. Od 2019. godine, projekat participativnog budžetiranja je proširen i na srednje škole, i svi izglasani projekti su u 2020. godini realizovani.
„U Somboru su deca pokazala svim odraslim ljudima da to može da se uradi. Bili su jako aktivni prošle godine, spominje se 80ak % odziv, gde su oni pokazali da mogu svojom inicijativom da dopru do svih i da se izbore za to da ono što oni misle da treba da se uradi, da bude stvarno urađeno“, rekao je Leopold Rolinger, ispred agencije USAID i dodao „Novci koje gradske, republičke i druge vlasti troše su novci svih građana i potrebno je da te građane pitamo o tome kako se taj novac troši, što bih rekao da je Gradska uprava Sombora u prošloj godini jako uspešno uradila, kad su u pitanju deca, a vidim po planovima koji se sada razvijaju i realizuju da će to nadam se i iduće godine biti isto tako urađeno. U svakoj od tih škola koja je prošle godine učestvovala u procesu, urađeno je ono što su deca tražila“.
Rolinger je naglasio izuzetan partnerski odnos koji su ostvarili sa decom i školama koji su učestvovali u ovom procesu prethodne godine i zaključio da je ovo najbolji način da se deca od 15 do 18 godina nauče da je njihovo pravo, a na neki način i dužnost, da se pitaju gde se troše novci iz gradskog budžeta.