Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

(VIDEO) Tajna gastronomske tradicije u lemeškoj ruži vetrova

lemeški kulen

U Svetozar Miletiću, nekadašnjem plemićkom selu, od milošte nazvanom Lemeš, decenijama unazad neguje se specijalitet koji je nadaleko prepoznat kao jedan od najautentičnijih brendova somborskog kraja – Lemeški kulen. Ovaj specijalitet pravi se od prvoklasnog svinjskog mesa. Iako Lemešani tvrde da nema podataka ko je začetnik ideje o izradi i čuvanju ove mesne poslastice, receptura negovanja Lemeškog kulena uspešno se prenosi sa kolena na koleno. Sve do pojave mašine za mlevenje mesa, sitnjenje se vršilo noževima, a potom su dodavani začini i pristupalo se punjenju. Osim posebne recepture za pripremu mesa, najbitniji sastojak koji utiče na ukus ovog specijaliteta je – paprika. Više zanimljivosti o ovim velikim kulenarima iz malog sela kraj Sombora govori Ištvan Sevald, predsednik Udruženja „Lemeški kulen“.

“Pa, davnih dana, pre 100 godina, naši preci, Bunjevci, Hrvati, Mađari i Nemci počeli su to da rade, taj kulen čuveni i to je domaća tehnologija, tako da, ma nema tu velikih tajni, treba kvalitetno meso da ima, kvalitetnu papriku da imamo, so, dobre domaće špajceve i tajna je u čuvanju. Treba sačuvati da postignemo plemeni plešanj, zato je plemenit, plemstvo iz Lemeša. Znači plemići su živeli tu u Lemešu, 25 mađarskih plemića i 15 plemića Hrvati, Bunjevci, tako da zato je plemićko selo.”

Iako Ištvan navodi da „tajnog sastojka” za proizvodnju ovog delikatesa nema, u razgovoru nam ipak otkriva važan detalj, koji Lemeški kulen čini najboljim suhomesnatim proizvodom sa ovih prostora.

“Pa to se pročulo već u celoj bivšoj Jugoslaviji, to se pročulo već u Evropi. Jako smo ponosni na taj proizvod, to se samo geografski položaj Lemeša baš stoji tako da ta ruža vetrova tu kreće i zato postignemo plemeniti plešanj. Već u susednim selima ne možemo to postići, probali smo. Tu se ruža vetrova, sudaraju se i to, nose polene, nose sve i onda navata se na kulen plemeniti beli plešanj.”

Više o tajnama uspeha govori i jedna od proizvođačica Lemeškog kulena, Katarina Kovač.

“Tajna uspeha. Tajna je jako puno rada, jako puno truda, tajna je u lemeškoj paprici i puno ljudi misle da kulen je nešto što se napravi, stavi se negde na stranu i ono se sad suši. Kulen je, kako bi muški deo populacije ili majstori naši rekli, kulen je kao žena, on se mora gledati, obilaziti, negovati, tako da davati mu ono što je potrebno. Ali kažem tajna je u dobrom mesu, dobroj paprici i u soli pošto samo to ide u Lemeški kulen.”

Dejan Đurković, predstavnik Lemešana u Skupštini Grada Sombora, izuzetno je ponosan na kulenarsku tradiciju svog sela.

“Pa proizvodnja Lemeškog kulena je tu poslednjih nekih 100 godina sigurno, ali zaista to već dugo godina datira, tako da eto to je nešto u čemu smo mi zaista dobri, u čemu smo eto posebni kao Svetozar Miletić. Pa uglavnom svaka kuća i svako domaćinstvo koje se bavi mesarstvom proizvodi kulen bar za svoje potrebe, ako ništa drugo, ali ovde u Miletiću ima negde oko 5 domaćinstava koji prave to za širu proizvodnju i za prodaju. Tajna uspeha je puno ljubavi prema gastronomiji i dugo iskustvo u proizvodnji.”

Lemeški kulen zasluženo je, pre nekoliko godina, dobio oznaku zaštićenog geografskog porekla i pravo da se proizvodi samo u Miletiću, od svinja koje se uzgajaju isključivo na području ovog sela. Sevald svedoči da je, osim ove oznake kvaliteta, Lemeški kulen osvojio brojne nagrade i priznanja.

“Dobili smo zlatnu plaketu na Novosadskom sajmu, dobili smo u Beogradu, dobili smo u Budimpešti, dobili smo u Nemačkoj i u Austriji, tako da smo već poznati. Imamo dve radionice za preradu, svaka radionica oko 5 tona proizvodi, tako da ne možemo postići tržište koliko traže od nas, ali trudimo se što više da radimo.”

U slavu ove gastronomske poslastice, pre 15 godina meštani sela otpočeli su manifestaciju „Lemeš kulen fest”, koja svake godine okuplja sve veći broj kako izlagača svojih proizvoda, tako i posetilaca. Podrška ovim entuzijastima ne izostaje ni od strane onih koji rukovode Gradom Somborom, ali ni od Pokrajinske vlade, koja je prepoznala značaj manifestacije, kao i samog brenda kome je posvećena. Pokrajinski sekretar za privredu i turizam, dr Nenad Ivanišević, najavio je planove za dalju promociju Lemeškog kulena i celokupnog ovog kraja.

“Lemeški kulen jeste nešto što je veoma karakteristično i hoćemo da napravimo robnu marku, da povežemo sa „Najbolje iz Vojvodine“, da bismo mogli da zadržimo turiste, kojih ima, sve veći i veći broj, ali moramo im ponuditi nešto što je autentično.”

Svetozar Miletić, zahvaljujući Lemeškom kulenu i „Lemeš kulen festu” godišnje posete brojni gosti iz zemlje i inostranstva, pa je Miletić tako već decenijama unazad ucrtan u turističku, kulturnu i gastronomsku mapu Srbije i regiona. Vredni potomci nekadašnjih lemeških plemića vole da istaknu da svaka kuća u selu proizvodi ovaj specijalitet makar za sopstvene potrebe, a kada god na njihova vrata pokucaju zvani ili nezvani gosti, tradicionalno se, uz aperitiv, načinje kulen. Tradiciju pripreme odlične hrane, prati, kao što obično biva i tradicija proizvodnje odličnih pića, pa tako Lemešani ne zaostaju ni kad su u pitanju kvalitetna domaća rakija i vino.

Tagovi:
Pročitajte još: