U prostorijama Centra za stručno usavršavanje je danas održana prezentacija o inovativnim rešenjima za unapređenje poljoprivredne proizvodnje i uštedu sredstava i vremena proizvođača, putem digitalne platforme. Ovo rešenje je ideja kompanije Telekom i navedena platforma omogućava povezivanje i međusobnu komunikaciju velikog broja najrazličitijih uređaja i senzora i predstavlja osnovu za razvoj IoT ekosistema, tj. digitalizaciju i digitalnu transformaciju društva u celini.
O benefitima platforme govori Ljubica Šćepanović, koja u Telekomu radi na unapređenju i razvoju digitalnih IoT sistema.
– Danas smo sa kompanijom Dunav Net posetili Sombor, kako bi predstavili naše digitalno rešenje, konkretno digitalni asistent za poljoprivredu, u okviru koga imamo razne module koje našim poljoprivrednicima obezbeđuju smanjenje troškova i da kažem, unapređuju svoju proizvodnju. U okviru digitalnog asistenta imamo, više modula.
Moduli ovog digitalnog asistenta pokrivaju mnoge oblasti iz delokruga rada poljoprivrede: praćenje pojave bolesti i insekata, praćenje vlažnosti vazduha, navodnjavanja, mogućeg smrzavanja i slično.
Šćepanović navodi da su očekivanja od ovog projekta velika.
– Uvođenjem ovog rešenja očekujemo da damo znatan doprinos u digitalizaciji naše poljoprivrede. Samim tim, unapređenja i samog ploda i većih ušteda i boljeg ploda.
Prezentaciji su prisustvovali zainteresovani građani i poljoprivrednici, kojima su stručnjaci iz Telekoma bili dostupni za odgovore na sve nedoumice i pitanja u vezi sa digitalizacijom njihovih poljoprivrednih zemljišta.