Kulska opština je na sportskoj mapi Srbije decenijama unazad ucrtana kao sredina u kojoj se temeljno i posvećeno neguju razne vrste sportova, te se pokazala kao pogodno tlo za razvoj vrhunskih klubova i pojedinaca, koji su slavu Kule proneli širom zemlje i regiona. Kontinuirano ulaganje u sport i sportsku infrastrukturu daje odlične rezultate, a o tome više govori predsednik opštine, Damjan Miljanić.
„Opština Kula je jedna opština koja ima dugu sportsku tradiciju sa sjajnim klubovima u svakom naseljenom mestu. Većina klubova su sjajni klubovi i odlično funkcionišu i shodno tome, opština je uvek posebnu pažnju imala kada je sport u pitanju. U periodu od 2019. godine pa do evo danas, taj budžet se uvećavao, pa je krenulo se sa nekih 16 miliona, da bi sada taj ukupni budžet, znači direktno prema klubovima, bio preko 30 miliona, a paralelno sa tim je razvijan Sportski centar, koji je nosilac kao ustanova tih dešavanja. 2019. godina, u nju su ušlo praktično sa otvaranjem Sportske hale u Sivcu, objektom ne samo što je značajan za naseljeno mesto Sivac, nego što je to i objekat koji u potpunosti isfinansiran iz budžeta opštine Kula. Ostali projekti koji su se posle toga nizali i razvijali i unapređivali, finansirani su većim delom iz budžeta opštine Kula, a sufinansirani su i sa sredstvima iz Republike ili Pokrajine. Najkapitalniji objekat i najznačajniji za našu opštinu, a posebno za naseljeno mesto Kula, to je bazen odnosno u suštini tri bazena sa nekim pratećim sadržajima. Ovaj prostor treba još da se razvija, projektom je predviđeno da se radi još jedna faza otvorenih bazena, zatim zatvoreni bazen, Sportska hala, sadržaji koji nedostaju u Kuli.”
Tokom proteklog perioda opredeljivana su sredstva i za obnovu sportskih objekata po naseljenim mestima. Uređeno je više sportskih terena, obnovljeni su podovi, rasveta, tribine, kao i stolarija. Opština je takođe pružila podsticaje za razvoj sportskih programa.
“Pa besplatni, baš besplatni, tu je pre svega Rukometna škola u Crvenki i Rukometna škola u Sivcu, ostalo je više na jednom promotivnom delu, gde smo imali promotivno u jednom periodu besplatnu odbojku, besplatnu Školu plivanja, uglavnom smo tako fokusirali. Imali smo promotivno, i samim tim besplatno, i aerobik i jogu. Recimo, Hajduk je imao besplatnu Školu fudbala za najmlađe kategorije, ali nismo hteli time da ih uslovljavamo, dopuštali smo da i oni ostvare kroz to neki prihod i da dalje unaprede svoj klub, jer smatramo da dobri klubovi, koji imaju kvalitetan rad mogu i da naplate to, da besplatno ne znači uvek i najbolje. Naravno, kategorije stanovništva i dece koje ne mogu to da priušte uvek su podržani.”
Na pitanje koliko se dece i mladih, odnosno školaraca, bavi sportom, predsednik opštine iznosi jednu veoma ohrabrujuću brojku.
“Pa tu je statistika nezahvalna, zato što Bogu hvala jedno dete u toku godine i promeni sportove, što je potpuno normalno, posebno za mlađe, ili čak ide na više sportova, pa je onda teško napraviti tačnu statistiku. Statistika kada bi se izvlačila neka, najpribližnija realnoj slici jeste sigurno preko 50% dece uključeno u sportske aktivnosti.”
Prema rezultatima koje beleže, Damjan Miljanić je izdvojio neke od najuspešnijih klubova sa teritorije kulske opštine, koji praktično predstavljaju svojevrsne lokalne brendove, prepoznatljive širom naše države.
„Ovako, da idemo nekim redom, Crvenka i Sivac su u rukometu i tu je nekako Crvenka tradicionalno, Sivac se sada u zadnjih nekoliko godina nametnuo i oni su u istoj ligi. Tako da oni, tako gledano sigurno jesu najbolje pozicionirani, Hajduk je u Trećoj fudbalskoj ligi, Sjajni su klubovi kada je reč o karateu, naravno opet tradicija na strani Karate kluba „Hajduk“ i ostali klubovi su dobri, ali on negde možda se ovako ističe, bez želje da umanjim značaj drugih klubova. Odbojkaški klub odlično funkcioniše, ljudi koji vode taj klub imaju dobre rezultate i oni lično kao treneri i sam klub. I naravno, Košarkaški klub „Hajduk“ koji možda i sa najvećim onako procentom Kuljana koji su i igrači i u upravi i sa posebnom ljubavlju vode taj klub i ima sjajne rezultate.”
Budući da su klubovi i sportisti imali najozbiljniji diskontinuitet usled pandemije koronavirusa, koja je prekinula sve aktivnosti sportista, njihov povratak nije bio lak.
„Korona je poremetila sve stvari, ali nekako je i možda osvetlila neke vrednosti i da su svi postali svesniji i značaja sporta i bavljenja sportom i s jedne strane mnogi se zaželeli da gledaju sport, a ovi što su trenirali da treniraju, a kroz koronu i kroz celu tu priču oko zdravlja, sport se nametnuo kao nešto što je bitno, tako da kratkoročno gledano korona je sigurno uticala u negativnom smislu na sport i na finansije i na sve segmente, ali kad bi gledali ovako dugoročno mislim da je nekako bilo upozorenje koje je sve nas vratilo bar malo ka onim pravim stvarima.”
Naposletku, pitali smo Damjana Miljanića da nam kaže zašto je važno da se deca i mladi uključe u sportske aktivnosti.
“U sportu se posebno deca nauče da i kad padnu ustanu i nastave takmičenje, nauče se da se bore zajedno sa svojim timom i nauče se da jeste bitan rezultat, ali da je najbitnije da sa svojim timom daju sve od sebe za tu svoju ekipu i da vole svoju ekipu. Kada to prebace sutra na porodicu, na posao kojim se bave i na kraju na državu, onda to postanu sjajni ljudi.”
Žitelji kulske opštine za jedno zasigurno ne treba da brinu – sport, u koji se i do sada nesebično ulagalo, nastaviće da se razvija. Kulski sportisti imaće kontinuiranu podršku, a da će je opravdati rezultatima, dokazali su nebrojeno mnogo puta.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA.