Učeničke zadruge predstavljaju važan segment vaspitno-obrazovnog procesa u školama, kroz njih se deca uče razvijaju radnih navika i svojih potencijala, a imaju priliku i da spoznaju svoje preduzetničke kompetencije i jačaju motivaciju za ostvarivanje svojih interesovanja. Ono što je posebno važno, u učeničkim zadrugama, deca mogu da uoče svoje sklonosti i opredele se za buduće zanimanje. U svrhu unapređenja vaspitno-obrazovnog rada, u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ u Crvenki je, tokom ove godine, sa radom počela učenička zadruga. Više o ovom projektu govori direktorka ove ustanove, Nataša Đerić.
„Učenička zadruga pripada Strategiji Ministarstva prosvete i predviđeno je tom Strategijom do 2030. godine da što veći broj škola u Srbiji osnuje svoje učeničke zadruge. Šta znači učenička zadruga? Učenička zadruga predstavlja ustanovu u okviru škole, koja razvija preduzetništvo kod učenika, kreativnost, i ono što je najbitnije za zadrugu jeste da deca na jedan kvalitetan način provode svoje slobodno vreme. Mi smo ove školske godine osnovali učeničku zadrugu, i krenuli sa radom, dobili smo i podsticajna sredstva od Ministarstva prosvete, kojima smo kupili mašine za šivenje, i započinjemo polako sa prodajom. Naravno, potrebna nam je podrška, ne samo Ministarstva, već i lokalne zajednice, a imamo i podršku roditelja“.
Direktorka navodi da je ideja da se što veći broj dece uključi u rad učeničke zadruge, a na pitanje šta je od sadržaja trenutno dostupno učenicima, izdvaja sledeće.
„U dogovoru sa kolegama, ono što smo mi predvideli za ovu školsku godinu, što ne znači da će u narednim godinama tako biti u okviru zadruge, imaju dve radionice. Jedna je kreativna radionica, gde učenici izrađuju sa svojim nastavnicima predmete, zajednički, rukama, a druga je krojačka radionica, gde se učenici uče i šivenju. Znači jednom lepom zanatu, nečemu što je zaboravljeno. I u okviru učeničke zadruge imamo i jednu eko školicu, koja takođe funkcioniše. To su neke te tri aktivnosti koje za sada postoje u okviru zadruge, što ne znači da neće biti novih aktivnosti naravno, na predlog učenika, jer ćemo osluškivati njihova interesovanja“.
Na pitanje – u šta će biti uložena sredstva zarađena u zadruzi, Nataša Đerić ističe da će novac, najpre, biti usmeren na humanitarne aktivnosti.
„Predviđeno je Statutom učeničke zadruge i Pravilnikom o radu učeničke zadruge, pre svega, da se sredstva koja dobiju, dobit koju ima učenička zadruga, rasporedi u dogovoru sa Skupštinom. Odluke koje se donesu. Naravno, to nisu sada nikakva sredstva, da se razumemo, ali jednog dana mi očekujemo da ćemo moći ta sredstva koja budu pretekla da pomognemo učenicima koji su slabijeg materijalnog stanja, da nagradimo najbolje učenike, a za sada je to uglavnom na proces proizvodnje, koji je započet, sad ove godine i trebaće nam malo vremena da sve to razvijemo“.
Koncept učeničkih zadruga osmišljen je kako bi deca usvojila dobre vaspitne vrednosti, a i kako bi naučila da vrednuju ekonomsku dobit i da s njom adekvatno raspolažu. Iskustvo iz brojnih škola koje imaju zadruge pokazuje i da je stopa vršnjačkog nasilja u tim školama znatno manja, pa su efekti zadruge mnogo šireg opsega nego što može da deluje na početku. Ministarstvo prosvete daje vetar u leđa i podršku svim školama koje se na ovaj potez odvaže, a Crvenčani su pioniri u kulskoj opštini, ali i šire. Benefite postojanja učeničke zadruge zasigurno ćemo moći da vidimo kroz nekoliko godina.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.