Uprkos evidentnoj nameri zakonodavaca da doprinesu ostvarivanju punog učešća na tržištu rada osoba sa invaliditetom, ono što može da predstavlja prepreku na putu zaposlenja istih je stav poslodavca. Prema rečima predsednika Udruženja slepih i slabovidih u Somboru, Slobodana Slavujevića, podrška lokalne samouprave i NSZ je značajna, ali još uvek postoji određeni broj poslodavaca koji ne uviđaju koliki je značaj da se osobe sa invaliditetom uključe u sektor rada.
“Postoje zakonske regulative koje daju mogućnost poslodavcima da imaju umanjen porez ili neka slična olakšanja, čak mislim da je zakon uveden pre nekoliko godina da firme koje imaju više od 20 zaposlenih da treba da imaju jednu osobu sa invaliditetom, jer u protivnom plaćaju penale, ali kako to obično bude kod nas i poslodavci su veoma mudri ljudi, pa pošalju nekog od svojih zaposlenih na invalidsku komisiju da dobije kategoriju i samim tim pokriju kvotu i to je naš problem”, rekao je Slavujević.
Zakonom Republike Srbije o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom definisano je da obavezu za zapošljavanje lica sa invaliditetom imaju domaća i strana pravna ili fizička lica, koja imaju jednog ili više zaposlenog; Republika Srbija, kada su u pitanju zaposleni u državnim organima; APV, kada je reč o zaposlenima u pokrajinskim organima; jedinice lokalne samouprave, kada je reč o zaposlenima u njenim organima. Takođe, svaki poslodavac koji u radnom osnosu ima od 20 do 49 zaposlenih, ima obavezu da zaposli jednu invalidnu osobu, poslodavac sa 50 i više zaposlenih u obavezi je da ima najmanje dve osobe sa invaliditetom u radnom odnosu, a na svakih započetih 50 zaposlenih, posle ispunjavanja obaveze od dva zaposlena na prvih 50, poslodavac bi trebalo da zaposli po jednu osobu sa invaliditetom.
Još uvek nedovoljno iskorišćen, osobe sa invaliditetom predstavljaju bogat, ali često zaboravljen izvor ljudskih resursa. Iako svesni ogromnog potencijala koji poseduju, Udruženja ne mogu samostalno da izdejstvuju zaposlenje svojih članova. Za to im je neophodna podrška svih učesnika u tom procesu.
“U današnje vreme je stvarno to teško, nije to samo u Somboru naravno, problem je naravno u celoj Srbiji. Samo Udruženje nema mogućnost da zaposli, mi preko nekih prijatelja i poznanstava možemo da uputimo apel, ali mi odluku ne možemo doneti. Naravno, ja koristim priliku da apelujem na naše poslodavce, na ljude koji imaju mogućnost da daju šansu tim slepim i slabovidim ljudima, da dobiju taj svoj posao i samim tim bi rasteretili i NSZ, ali u svakom slučaju velika pomoć je sa strane biroa”, istakao je predsednik Udruženja slepih i slabovidih.