O kvalitetu srpske ženske odbojke najbolje svedoče brojni uspesi i trofeji koje nižu domaće odbojkašice. Upravo zahvaljujući njima, popularnost ovog sporta kod devojčica ne jenjava. Prednosti angažmana devojčica u odbojkaškom sportu su brojne, a nabrojaćemo neke od njih. Odbojka pozitivno deluje na fizički, mentalni i socijalni razvoj, doprinosi izgradnji ličnosti i stvara odličnu osnovu za dalje životne uspehe. Ovo nije ostalo neprepoznato ni na teritoriji kulske opštine, gde već 16 godina u kontinuitetu deluje ženska odbojkaška sekcija u Odbojkaškom klubu „Hajduk“. Da predan rad neminovno daje rezultat, svedoči i to da kulske odbojkašice već nekoliko sezona unazad nastupaju u višim ligama. O ekspanziji ženske odbojke govori Milorad Lazić, predsednik kluba.
„Odbojkaški klub „Hajduk“, koji je osnovan 2006. godine, na neku moju inicijativu, na entuzijazam, na želju, na sve što smo negde gradili u muškoj odbojci, ja sam kao trener to pokušao da prenesem na ženski klub. Za kratko vreme smo postali najmasovniji sportski kolektiv u opštini Kula, ženski, trenutno brojimo preko 100 devojčica, u svim selekcijama. Od Školice odbojke, do seniorki koje se takmiče u Prvoj vojvođanskoj ligi, i neki cilj nam je da se domognemo Druge lige u nekom narednom periodu“.
Treneri i pedagozi u klubu sa posebnom pažnjom pristupaju tome da od mladih odbojkašica izgrade ne samo dobre sportistkinje, već zdrave i kvalitetne jedinke.
„Sport može da ima neverovatan uticaj na psihofizičko zdravlje jednog mladog deteta, ili dečaka ili devojčice, nebitno o kom uzrastu pričamo. Ali, svakako da je značajan zbog tog nekog psihosocijalnog statusa, zbog izgradnje karaktera. Kod nas, u našem sportu, koji je timski, gradi se taj neki timski duh, to neko liderstvo, ta neka istrajnost kroz vreme, kroz treninge, gradi se ta neka radna etika, koja je možda i najvažnija, neke zdrave navike, koje će kasnije tu svu decu pratiti. Mi se trudimo da ih na taj način vaspitavamo, kroz neke prave vrednosti, koje će ih svakako pratiti kroz život, kad budu u nekom zrelom dobu“.
Kako i na sve druge sportske uposlenike, pandemija koronavirusa odrazila se i na ovaj kolektiv i njihov kasniji učinak. Ipak, to ih nije pokolebalo u želji da dalje napreduju.
„Sigurno da je to period koji svi želimo da zaboravimo i te stvari su dosta loše uticale, ne samo na sport, nego generalno na čovečanstvo. Isto tako je to teško uticalo i na naše sportiste, mi smo morali da prekidamo, pa da se vraćamo, pa smo imali kasnije i neke povrede i dosta smo teško ulazili u neki ritam. Neke smo vežbe radili kod kuće, naši treneri su koristili društvene mreže, smišljali su treninge, pa su to bile neke zanimljive stvari, pa je tu bilo i anegdota i izazova, tako da se na taj neki način, opet kroz zabavu, prišlo celoj toj priči. Mislim da smo izašli kao pobednici iz celog tog procesa“.
Entuzijazam, volja, trud i upornost Lazića i njegovih kolega, osnovno su pokretačko gorivo celokupne kulske odbojke, a da njihovo zalaganje nije uzaludno, mogli smo zaključiti i iz razgovora sa najmlađim članicama kluba. Pitali smo ih zbog čega su izabrale da se bave baš ovim sportom.
„Počela sam da se bavim odbojkom sa devet godina. Odbojku sam odabrala zato što mi je to nekako najlepši sport, imaš svoj deo prostora koji štitiš, čuvaš od lopte, i mislim da je to za devojčice baš lepo, da se bavimo i mislim da tu ima najviše potencijala“. (Ivana Kuzma)
„To se sasvim slučajno desilo, jer sam ja zapravo došla na drugi sport i onda sam skontala da je odbojka i hajde probaću jedan trening i zapravo mi se jako svidelo“. (Una Vinčić)
„Zato što mi se svidela, a krenula sam da malo više pratim i onda sam shvatila da je jako lep sport“. (Ivona Rodić)
„Treniram četiri i po godine, i odbojku treniram zato što u školi sam počela da igram odbojku sa drugarima i to mi se jako svidelo, i zato sam odlučila da dođem i ostala sam“. (Dunja Zagorac)
Nekoliko devojčica iz ovog kluba ostvarilo je uspehe i na međunarodnom planu, pa su tako iz Kule otišle put Amerike, gde su dobile sportske stipendije i sada pronose slavu kulske odbojke širom sveta, što predstavlja dodatnu satisfakciju ovim sportskim entuzijastima. Njihovo zalaganje potrebno je samo i u budućnosti ispratiti na adekvatan način i pružiti im dodatnu podršku, kako bi Kula bila i ostala sredina u kojoj se igra istinski dobra odbojka.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA.