Stanovnici Sombora i okolnih mesta mogu da počnu sa reciklažom stakla, jer je na ulicama postavljeno prvih 70 kontejnera za skupljanje ambalaže, dok se postavljanje dodatnih 80 očekuje u narednim nedeljama. Gradonačelnik Sombora, Antonio Ratković, istakao je da su politike većine uspešnih evropskih zemalja usmerene upravo na zaštitu životne sredine i održivog razvoja, te da se Sombor, koji nosi epitet „zelenog grada“, trudi da na sve načine očuva zdravu životnu sredinu.
„Postupkom reciklaže može se uspostaviti jedna potpuno nova privredna grana, koja na takav način do sada nije postojala u našoj zemlji, a koja će doprineti značajnoj uštedi energije prilikom stvaranja novih proizvoda od recikliranih sirovina, ali svakako i otvaranju novih radnih mesta“, rekao je gradonačelnik Ratković.
Gradonačelnik je dodao da planeta na kojoj živimo ima ograničene resurse i da ponekad jedan mali korak, poput odvajanja staklene ambalaže od ostalog otpada, koji može i treba da učini svako od nas, ima ogroman značaj i uticaj na budući život svih ljudi na Zemlji. Menadžerka projekta Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ-a), Sanela Veljković, istakla je da projekat nije tipičan, jer se ne radi samo o klasičnoj donaciji, nego se očekuje da se u narednom periodu isprati koliko je ambalažnog otpada skupljeno, pohvalivši ovom prilikom, Grad Sombor, koji reciklažni otpad prikuplja godinama unazad.
„Uveliko je primarna separacija i vidimo ovaj reciklažni centar, uveliko je u toku i mi ćemo pokušati kroz ovaj projekat da pratimo rezultate sakupljanja i možda da taj model negde prenesemo i na ostale tokove otpada odnosno da učinimo primarnu separaciju isplativijom, zato što znamo da sve ovo jako košta, odnosno ulaganje u infrastrukturu i generalno u zaštitu životne sredine“, dodala je Sanela Veljković iz GIZ-a.
Za gradsku zonu namenjeno je 70 kontejnera, 10 za prigradsku, 40 za ruralnu i 30 za ugostiteljske objekte. Kontejneri su obezbeđeni zahvaljujući regionalnom projektu „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“, koji u saradnji sa lokalnom samoupravom, sprovode Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) i NALED, zajedno sa kompanijom Sekopak uz finansijsku podršku Apatinske pivare.