Search
Close this search box.

Više od spomenara, knjiga o salašima Nenadić

Promocija knjige „Moj Nenadić“, održana je juče kasno po podne, u prepunoj sali Hrvatskog kulturno-umetničkog društva „Vladimir Nazor“, koje je i izdavač knjige.

Knjigu „Moj Nenadić“  napisalo je 16 autora, od kojih su neki bivši, a neki  sadašnji žitelji  salaša Nenadić.

Knjiga je nastala kao želja Nenadićana da odgovore na večitu dilemu – kako se najprikladnije odužiti precima i kao poruka potomcima da nastave živeti tamo gde su rođeni – na salašima Nenadić.

Prisutne je  pozdravio  Mata Matarić, predsednik HKUD „Vladimir Nazor“, koji je naveo da je na području grada Sombora nekada bilo 16, a sada je aktivno 11 salaša, te da ih niko nije detaljno obradio.

„Velika mi je čast biti pripadnik Nenadićana, bilo onih iz 1543., 1687. ili onih iz 1900. i potonjih godina, jer svi smo mi Nenadićani – salašari. Salaši znače kruh, znače život naše  gradske zajednice“, kazao je Matarić i zahvalio se Ministarstvu kulture, lokalnoj samoupravi, Hrvatskom nacionalnom vijeću i Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Konzulatu Republike Hrvatske u Republici Srbiji, gradu Obrovac, Zavodu za kulturu vojvođanskih Hrvata i drugim donatorima koji su pomogli štampanje knjige o Nenadiću.

O hronologiji nastanka knjige govorio je Alojzije Firanj, urednik i jedan od autora, a potom i recenzent prof. Vera Erl, počasna predsednica osiječke Udruge građana „Šokačka grana“.

Firanj je naveo da ideja o pisanju knjige datira iz 2013. godine,.

„Želeli smo da pišemo o životu kakav je bio nekada,  kako bi sačuvali ono što je oko nas i ono šta smo proživeli“, naveo je Firanj.

Sa puno emocija o knjizi je govorila i recenzent, gospođa Erl.

„Čitajući knjigu živela sam sa vama, živela sam svoj život kroz vaše živote. U svojim tekstovima napisali ste istinu, otvorili dušu o tome kako neko voli svoje, i kako to mogu samo dobri ljudi“, obratila se prisutnima Vera Erl.

Prisutnima se obratila i gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović, koja je istakla da joj je drago što je lokalna samouprava podržala izdavanje knjige.

„Knjiga je podršku dobila na gradskom konkursu, čime smo pokazali da i u okviru delovanja kulturno-umetničkih društava možemo podržati i druge oblike kulturnog stvaralaštva koje ima svaka zajednica. Svaka zajednica želi da sačuva tradiciju i običaje kroz igru i pesmu, ali se to može učiniti i na način kao što su učinili nekadašnji i sadašnji žitelji Nenadića, pisanom reči. Na ovaj način podstiču se i mladi da čuvaju identitet svoje zajednice, a ujedno i afirmišemo salaše kao upečatljiv  segment samog grada Sombora“, istakla je gradonačelnica.

Promociji je prisustvovao i Nemanja Sarač, član Gradskog veća za oblast kulture i obrazovanja, dr Slaven Bačić, predsednik Hrvatskog nacionalnog vijeća, autori knjige, bivši i sadašnji žitelji Nenadića, ali i drugih salaša, ljubitelji salaša i knjiga o salašima iz Sombora i okoline, ali i iz Bača, Zagreba…

Izvor: sombor.rs

Tagovi:
Pročitajte još: