Istraživači sa Univerziteta Sidnej veruju da se vitamin B3 (niacin) može koristiti kao značajna prevencija raka kože.
Naime, istraživanje koje su obavili ovi naučnici pokazuje da je vitamin B3 vrlo efikasan u smanjenju, pa čak i eliminisanju oštećenja DNK i upala na koži izazvanih ultravioletnim zračenjem. Zašto je ovo bitno? Zato što je mišljenje lekara da je 90% svih slučajeva melanoma izazvano upravo izlaganjem ultravioletnim zracima iz prirodnih i veštačkih izvora (kvarcne lampe), a tek 10% uključuje genetiku, porodičnu istoriju i druge faktore. Smanjenjem oštećenja kože znatno smanjujemo rizik da na njoj nastanu maligne promene.
Dosadašnja posmatranja su utvrdila da je vitaminska terapija efikasna u smanjenju broja slučajeva raka kože koji nije melanom među osobama koje su pod visokim rizikom. Jedan od glavnih autora ovog istraživanja, dr Geri Halidej, kaže da je potrebno još randomizovanih kontrolisanih proučavanja da bi se potvrdilo preventivno dejstvo ovog vitamina i kod pacijenata koji imaju visok rizik od melanoma.
Vitamin B3 inače ima značajnu ulogu u organizmu. Naime, on je suštinski važan za zdravlje nervnog sistema – čak se određeni psihijatrijski simptomi mogu ublažiti visokim dozama vitamina B3. Neka ranija istraživanja su takođe ukazala da ovaj vitamin doprinosi prevenciji demencije. Takođe, neka proučavanja su ukazala da vitamin B3 može da doprinese i uravnotežavanju nivoa raznih tipova holesterola u krvi.
Prirodni izvori vitamina B3 su pivski kvasac, integralne žitarice i orašasti plodovi – dakle, namirnice koje su i inače u svakom pogledu zdrave i poželjne u ishrani.
Preuzeto: Zdravahrana.com