Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Rumi nakon svečanog otvaranja novog autoputa u punom profilu od Rume do Šapca, u dužini od 24,6 kilometara, da priliv stranih direktnih investicija (SDI) zaključno sa prvom dekadom oktobra iznosi 3 milijarde i 420 miliona evra, kao i da se promenila struktura SDI, da je više azijskih investicija nego što je to bilo prethodnih godina.
“Sa prvih deset dana oktobra imamo 3 milijarde i 420 miliona evra stranih direktnih investicija (SDI), prošle godine je bio rekordni priliv SDI koji je iznosio 4,4 milijarde evra i nadam se da ćemo to uspeti da dostignemo do kraja godine”, rekao je Vučić.
Objasnio je da se promenila struktura SDI, da je više azijskih investicija nego što je to bilo prethodnih godina, da je veći procenat azijskih u odnosu na evropske investicije, iako su evropske i dalje dominante.
“Menjaju se stvari, polako taj točak ide više ka Aziji, ka Kini, Japanu, Južnoj Koreji i mislim da je važno da to naši građani znaju”, istakao je Vučić.
Rekao je i da će zemlja u budućnosti više morati da se oslanja na svoje reke i da mi kao država moramo da uradimo sve što je potrebno kako bi ih napravili više plovnim.
“To je za nas najeftiniji saobraćaj. Moraćemo da se orjentišemo i oslanjamo više na reke kako bi bile u svakom trenutku plovne, kao i na određene luke u regionu”, rekao je Vučić tokom vožnje autobusom do kraja mosta preko Save.
Kako je naglasio rečni saobraćaj je za nas od presudnog značaja za razvoj, kao i logistički centri i pretovar robe iz onih delova gde nam reka nije plovna u vozove kamione i drugo i da nam je zato pored onog logističkog centra u Batajnici potreban još koji, kao što bi bio jedan u Šapcu i Sremskoj Mitrovici koji bi nam uštedeli novce.
On je naglasio i da će se država truditi na sve načine da ukoliko na svetskom tržištu dođe do daljeg skoka cene nafte i derivata da zaustavi rast cena na domaćem tržištu, pre svega dizela.
“Uprkos svetskoj energetskoj krizi, u Srbiji nije stao nijedan projekat”
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da, uprkos svetskoj energetskoj krizi, u Srbiji nije stao nijedan projekat.
Kako kaže, ne samo što projekti nisu stali, već se potpisuju i novi, ali smo to sve mogli da radimo i brže.
“Gas je za deset dana skočio sa 380 na 495, a struja poskupela sa 110 na 144 evra po megavatu. Govorim o onome što nas košta kad kupujemo. Pritom nemamo tržne viškove.”, naveo je Vučić.
Prema njegovim rečima, toplana u Kostolcu trebalo je da bude završena u septembru ili oktobru, a sada je pitanje da li će biti gotova do decembra.
Kako kaže, čak i da se priključi i u januaru, opet će biti olakšanje za naše termoenergetske kapacitete.
“Brinem za cenu nafte i dizela. Brinem se za sankcije Rusiji koje mogu i nas da pogode. Uvek sa zebnjom čekate zimu, iako ste se dobro pripremili. Imamo 66 dana rezerve dizela, koji je nama suština, jer 82 odsto je potrošnja dizela – čitavo zdravstvo, vojska, policija. Svega 18 odsto je benzin, a imamo rezerve za 74 dana. Rezerve gasa su 690 miliona kubnih metara. Nikada toliko nismo imali”, izjavio je Vučić.
Predsednik je istakao i da je Srbiji problem napravila taksa koja je izglasana u bugarskom parlamentu, koja bi našoj zemlji dramatično podigla cenu gasa koju moramo da plaćamo, za dodatnih 100 evra po 1.000 kubnih metara gasa.
Kako kaže, on i predsednica vlade Ana Brnabić pokušaće da razgovaraju sa bugarskim državnim vrhom da to ne važi za Srbiju.