Nastavnica solfeđa Ana Pešić i njen suprug Aleksandar, dipl. gitarista klasične gitare otvorili su na popularnom jutjubu edukativni kanal pod nazivom „Anino zabavištance“. Ovaj porodični projekat uključuje i njihove tri devojčice, Zariju, Stefaniju i Vasilisu stare pet, sedam i jedanaest godina. Zajedno stvaraju muzičku čaroliju za najmlađe.
– Sadržaj je edukativan i zabavan. Na njemu su pesmice koje pevamo i sviramo, ali imamo i glumu, akciju i igru. Kćerke slušaju svaku reč koju stavimo u emisiju, učestvuju aktivno, imaju svoj udeo i vole što smo ih uključili u ceo projekat. Oduševljene su jer je taj vid zabave prisutan kod njihove generacije. Njihovi drugari gledaju jutjub i naš kanal, komentarišu i podržavaju ih. Ciljna grupa našeg kanala su najmlađi, zbog toga su mi dragocene sugestije najmlađe kćerke koja mi kaže da oni ne govore nešto tako nego ovako i pokazuje šta nju zanima, kaže Ana Pešić.
– Ideju smo imali dosta dugo, obzirom da Ana ima afiniteta ka stvaralaštvu za decu, piše pesme i zagonetke za najmlađe. Na jutjubu, koji je postao globalni medijski portal, uspeli smo da postignemo da se ljudima dopadne ono što radimo. Muziku izvodimo na akustičnoj, klasičnoj gitari što nas izdvaja u odnosu na sve ono što se danas nudi deci. Pokušavamo da vratimo stare vrednosti u toj sferi. Anina je ideja, tekst, piše scenario i režira, a ja radim animacije, snimanje, rasvetu, odnosno, sve što je vezano za audio-vizuelnu tehniku, rekao je Aleksandar Pešić.
Кao akademski obrazovani muzičari i roditelji, suočili su se sa nedostatkom adekvatnih sadržaja za decu. Ana se i u rodnom Lapovu, odakle su oboje, bavila plesom, glumom i režijom, pa su svoje iskustvo, znanje i obrazovanje iskoristili da sami osmisle sadržaje za decu, zanimljive, zabavne i edukativne.
– Ideja za pokretanje jednog ovakvog kanala je, pored nedostatka kvalitetnog programa za decu, da se naprave sadržaj koji odgovara i roditeljima i da bez bojazni puste decu da ga gledaju. U video-prilozima postoji edukacija, ali i zabava, nema elektronskih zvukova, animacije nisu agresivne i napadne kao što je to trenutno trend. Vodim računa kakve animacije koristim. Deca su zahtevna, traže da se vizuelno smenjuju brzi efekti, ali mi to pokušavamo da umanjimo, smirimo, objašnjava Aleksandar.
– Ne želimo grube, agresivne kadrove, već tople, umerene. Pesme nam nisu napadne nego zabavne jer želimo da muzika bude živa, da deci prija zvuk, a sadržaj da bude nežan. Da im vratimo lepe emocije u detinjstvo. Emisije traju oko tri minuta koliko je najoptimalnije za dečju pažnju tog uzrasta, dodaje Ana.
Anu i Aleksandra je put od Lapova, preko Smederevske Palanke, do Apatina i Sombora doveo slučajno. Pre deset godina javili su se na konkurs OMŠ „Stevan Hristić“ jer su želeli da rade zajedno. Tadašnji direktor škole Ferenc Кovač ih je pozvao na razgovor i avantura je počela. Ana je počela da radi kao nastavnica solfeđa i da vodi hor, a Aleksandar je nakon nekog vremena prešao da radi kao nastavnik gitare u somborskoj muzičkoj školi.
– Vreme je najveći problem, imamo mnogo obaveza, to je nešto s čime se jako teško nosimo, ali uspevamo dobrom organizacijom da rešimo. Imamo prioritete, ali dogovorom postižemo sve. Deca učestvuju u stvaranju i snimanju pa je i to vreme zajedničko i one uživaju i ne doživljavaju to kao obavezu, rekla je Ana.
– U početku su samo naši poznanici gledali, ali sada je već drugačije. Sve je veći broj pratilaca koje imamo na našem kanalu pa smo stoga i krenuli intenzivnije u reklamiranje. Dobijamo poruke da gledaoci jedva čekaju da nas kontaktiraju, da postavimo nešto novo, imamo dosta pratilaca iz inostranstva i dobijamo pozitivne komentare i sugestije kojima nas usmeravaju u pravcu u kome da idemo, kaže Aleksandar.
Početna ideja je bila da afirmišu nove sadržaje za decu. Krenuli su sa već poznatim dečjim pesmama, ali će uskoro snimati i svoje i očekuju da će dobiti pozitivnu reakciju pratilaca.
U nedostatku razumevanja i poštovanja velikih medijskih kuća prema deci koje su iz svojih termina izbacile programe za najmlađe, a sa druge strane pravoj poplavi neprimerenih sadržaja na raznim društvenim platformama, ohrabrujuće je videti entuzijazam, volju i energiju ovih mladih ljudi koji žele da tu sivu stvarnost promene. Geslo da su deca naša budućnost se olako koristi, ali se malo u njega ulaže. Porodica Pešić je divan primer da se sve to može promeniti, na bolje i na radost dece!
Izvor: Radio Dunav