Jačanje imuniteta kod dece je neophodno, a kako biste to uradili na najkvalitetniji i najzdraviji način, posvetite se njegovoj ishrani.
Da li je vaše dete često bolesno? Primećujete da mu je imunitet slab i da vrlo lako ‘pokupi’ svaki virus u školi i vrtiću? Pravilna ishrana i hrana bogata vitaminima i mineralima može da učini čuda za dečiji imunitet.
Zaboravite na apotekarske proizvode za imunitet dece, nemojte da trošite novac na njih jer iako nekom detetu pomogne, ne znači da će i drugom. Izaberite prave namirnice, uvrstite ih u ishranu, to je ono što će da donese rezultate.
Evo koja hrana može da pomogne deci da ojačaju imunitet:
Lisnato povrće – Kelj (kupus, karfiol, brokoli), spanać i drugo lisnato povrće pomažu u borbi protiv infekcija. Sadrže mnoge hranljive materije, antioksidante, kao i vitamine neophodne za zdrav imuni sistem.
Korenasto povrće – Kineska medicina tvrdi da korenasti usevi (krompir, šargarepa…) jačaju imuni sistem i pomažu u otpornosti na brojne respiratorne bolesti.
Luk i đumbir – Prema naučnicima, jedinjenja sumpora kojima su bogati crni i beli luk, imaju aktivne komponente flavonoida, a za cilj imaju kvalitetno povećanje imuniteta. Ove namirnice sprečavaju i bolesti digestivnog i kardiovaskularnog sistema.
Aleva paprika – Paprika sadrži veliki izvor vitamina C koji pomaže imunom sistemu u borbi protiv prehlada i respiratornih problema.
Bundeva – Pulpa bundeve je bogata antioksidantima, vitamina A i C, manganom, magnezijumom i folnom kiselinom.
Kajsije – Kajsije su bogate vitaminima A i C, kalcijumom i vlaknima.
Citrusi – Pomorandža i limun su bogati vitaminom C i antioksidantima.
Bobičasto voće – Jagode, kupine, maline, borovnice, brusnice i drugo bobičasto voće bogati su fotoncidima i flavonoidima. Takođe, sadrže mnogo antioksidanata i jačaju imuni sistem.
Mahunarke – Sadrže mnogo proteina koji su dobar izvor energije za organizam, kao i veliku količinu folne kiseline i kalijuma.
Grašak – Bogat je raznim oksidantima koji pomažu u podizanju imuniteta.
Boranija – Biljne klice pomažu telu da apsorbuje hranljive materije koje se nalaze u drugoj hrani.
Orasi i semenke – Orašasti plodovi i semenke bogati su vitaminom E, koji je prirodni antioksidant i jača imuni sistem.
Kiselo mleko i jogurt – Kiselo mleko je izvor probiotika (korisnih bakterija), pa se preporučuje svakodnevnom konzumiranju.
Kurkuma – Kurkuma ima dezinfekciona i antiinflamatorna svojstva. Sadrži supstancu kurkumin, prirodni antioksidans sa izraženim antiinflamatornim svojstvima.
Med i pčelinji proizvodi – Med ima antibakterijski efekat, a pomaže i u borbi protiv bolova u grlu. Ali med treba davati deci tek posle godinu dana jer se smatra jakim alergenom.
Tajna zdravog tela nije samo u pravilnoj ishrani. Kvalitetan san, šetnja na otvorenom, fizička aktivnost i pozitivne emocije su od velikog značaja. Zaštitite svoje dete od anksioznosti i stresa, jer stres smanjuje imunitet.