Oduševićete se!
Do otkrića antibiotika čaj od žalfije je korišćen kod upale grla, ždrela, promuklosti, upale unutrašnjih organa, za vaginalna ispiranja, kod tuberkuloznog znojenja, gljivičnih infekcija.
U medicinskom smislu, slobodno se može reći da je žalfija antibiotik širokog spektra. Tome svedoči i njena upotreba kod regulacije znojenja, kod toplotnih talasa u klimaksu, poremećaja menstruacije, za jačanje nerava, za pročišćavanje jetre, kod reumatizma.
Listovi žalfije su u prošlosti korišćeni za čišćenje zuba i desni, a danas se često ekstrakt žalfije dodaje u paste za zube. Primenjuje se i kao začin u kulinarstvu.
Utiče i na procese varenja i lučenja žuči. Koristi se za smanjenje lučenja pljuvačke kod Parkinsonove bolesti.
Dojilje koje žele da prestanu sa dojenjem koriste je svakodnevno za zaustavljanje produkcije mleka. Žalfija se primenjuje i za relaksaciju, kod nervoze, napetosti i vrtoglavice.
Primenjuje se i kao opšti tonik kod umora, nervne iscrpljenosti, oslabljenog imuniteta, slabe memorije i koncentracije. Žalfija je sastojak krema protiv različitih infekcija kože i šampona protiv peruti.Kako žalfija deluje?
Ova lekovita biljka deluje antiseptično, pa se primenjuje za ispiranje grla kod upale, afti. Žalfija deluje antimikrobno (prirodni konzervans) i spazmolitično (opušta glatke mišiće). Smanjuje lučenje pljuvačke, a reguliše i znojenje.
čajFoto: Profimedia
Zahvaljujući svojstvu da sprečava razvoj virusa, primenjuje se i u mastima protiv herpesa. Deluje adstrigentno, pa se spolja primenjuje za zaustavljanje krvarenja rana, ali i za dezinfekciju rana i čireva.
Pošto deluje spazmolitički, koristi se i za inhalaciju kod astme, bronhitisa, ali i kod infekcija disajnih puteva, jer deluje i antimikrobno.Konzumacija žalfije
Žalfija se koristi u vidu čaja, tinkture, etarskog ulja. Za unutrašnju upotrebu kašika čaja žalfije se prelije šoljom vode i kuva od tri do pet minuta, a za spoljašnju primenu (ispiranje, dezinfekcija) ne kuva se, već se čaj žalfije prelije ključalom vodom, poklopi i ostavi da odstoji pola sata, posle čega se procedi i ispira nekoliko puta dnevno.
Etarsko ulje žalfije je odgovorno za njena antiseptična svojstva, pa je zato bitno ne kuvati čaj i poklopiti, da etarsko ulje ne bi isparilo. Kod unutrašnje primene, čaj se kuva da bi isparile komponente koje mogu delovati konvulzivno, ako se koriste u velikim dozama.
Preuzeto: Srbija Danas