Search
Close this search box.

Zaštitite svoj Gmail nalog: Evo kako da izbegnete brisanje i gubitak podataka

Gmail - aplikacija

Google je nedavno najavio da će početi sa brisanjem velikog broja Gmail naloga koji nisu korišćeni u poslednje dve godine.

Ova odluka, koja je postala aktuelna od decembra prošle godine, deo je politike o neaktivnim nalozima koju je kompanija predstavila u maju.

Ako želite da izbegnete gubitak svog Gmail naloga i svih povezanih sadržaja, kao što su Gmail poruke, Google Docs, Drive, Meet, Calendar i Google Photos, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite.

1. Redovno se prijavljujte

Najjednostavniji način da očuvate aktivnost svog Google naloga je da se prijavite barem jednom u dve godine. Bilo kakva aktivnost, kao što su slanje ili čitanje imejlova, korišćenje Google Drive-a, gledanje YouTube video-sadržaja, pretraga na Google-u ili korišćenje aplikacija preko Google Play Store-a, smatraće se kao aktivnost naloga.

2. Proverite Google photos

Ako koristite Google Photos za čuvanje fotografija i drugih sadržaja, posebno se prijavite na Google Photos barem jednom u dve godine. Iako su nalozi sa YouTube video-sadržajem trenutno zaštićeni od brisanja, ostali sadržaji mogu biti izbrisani ako se nalog ne koristi.

3. Održavajte pretplate

Ako imate aktivne pretplate preko svog Google naloga, kao što su Google One za čuvanje podataka u oblaku, pretplatu na vesti ili aplikacije, vaš nalog će se smatrati aktivnim. Ipak, uvek je dobro proveriti status naloga i redovno se prijavljivati.

4. Postavite dvofaktorsku autentifikaciju

Kako biste dodatno zaštitili svoj nalog i smanjili rizik od hakovanja, postavite dvofaktorsku autentifikaciju. Aktivni nalozi koji koriste ovu bezbednosnu meru su znatno manje podložni kompromitaciji.

5. Obaveštenja o brisanju

Google će slati višestruka obaveštenja na vaš imejl i ako je dostupan, rezervni imejl pre nego što dođe do brisanja naloga. Obratite pažnju na ove poruke kako biste znali kada je potrebno da se prijavite ili da preduzmete druge korake da očuvate nalog.

Tagovi:
Pročitajte još: