Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Zaštitni znak Svetozar Miletića – “Lemeški kulen” čeka sertifikat

U Svetozar Miletiću održan je 14. “Kulen fest”, manifestacija koja okuplja proizvođače lemeškog kulena, proizvoda sa oznakom zaštićenog geografskog porekla.

Organizator Kulen festa je Udruženje “Lemeški kulen”.

Lemeški kulen je proizvod zaštićenog geografskog porekla i može se proizvoditi samo u Svetozaru Miletiću i to od svinja koje se gaje na području tog sela. Lemeški kulen se pravi u mnogim domaćinstvima, a nekoliko mladih proizvođača ima i registrovane radionice za proizvodnju kulena.

“Lemeški kulen specifičan je zbog sastava, jer se ne stavlja ništa drugo osim svinjskog mesa prve klase, naše domaće začinske parike i kuhinjske soli. Naravno najbitnije je sušenje. Pre sedam godina otvorili smo našu proizvodnju i maksimalno se trudimo da održimo proizvodnju na tradicionalni način”, kaže Dora Vidaković, proizvođač kulena.

Iako Lemeški kulen ima oznaku proizvoda zaštićenog geografskog porekla nedostaje još sertifikacija ovog proizvoda.

“Sve faze koje su naznačene u Elaboratu da se prate i kontrolišu i tek onda kada se ispita kvalitet gotovog proizvoda može se staviti etiketa lemeški kulen”, kaže profesor dr Ilija Vuković sa beogradskog Fakulteta veterinarske medicine.

Jednom godišnje u Svetozar Miletiću održava se Kulen fest. To je manifestacija na kojoj se može probati i kupiti Lemeški kulen, ali je i takmičarskog karaktera. Ocenjuje se izgled, čvrstoća, miris, ukus, boja i održivost boje.

Jedan od članova žirija, doktor Branko Suvajdžić, koji je doktorirao na sremskom kulenu, ističe: “Što se tiče lemeškog kulena meso je više usitnjeno i postoji razlika u procentu paprike koje se dodaje”.

Ove godine nije bilo izlagača iz Hrvatske i Mađarske, ali se među lemeškim kulenom našao jedan “bukovački” – sa somborskih salaša “Bukovac”.

“Sve su to nijanse. Ja ga pravim od krupnije mlevenog mesa, sa manje paprika”, kaže Nenad Dedić, vlasnik salaša “Bukovac”.

Ali da se vratimo lemeškom kulenu: nema podataka o tome ko i kada ga je prvi osmislio i napravio, ali se receptura, kako izrade tako i čuvanja – nege kulena, prenosila sa generacije na generaciju i sačuvala do danas.

 

Izvor: RTV

Tagovi:
Pročitajte još: