Deca svake starosne grupe imaju određene obrasce ponašanja koji su karakteristični za njihov rast. Oni pokušavaju da nauče i shvate stvari iz svog okruženja. Kako rastu, gledaju predmete bez držanja jako blizu. Međutim, ponekad to može da znači i nešto drugo, a roditelji moraju biti oprezni.
Šta treba proveriti
Ako ste primetili da vaše dete drži predmete neobično blizu svog lica, rešavanje ovog ponašanja je od suštinskog značaja da bi se obezbedio vizuelni razvoj i opšte blagostanje. Neposredna blizina objekata može ukazivati na potrebu za korekcijom vida ili može biti navika koju vredi dalje istražiti. Evo znakova na koje treba da obratite pažnju ako vaše dete voli da drži stvari u ruci preblizu svom licu.
Drži stvari bliže od 10cm od očiju
Deca oko 18-19 meseci imaju tendenciju da drže stvari blizu lica, na udaljenosti od najmanje 10cm. Ovo im pomaže da vide jasnije. Ali, ako vaše dete drži predmete bliže od toga moglo bi da ima problema sa vidom. Najbolje je da se konsultujete sa pedijatrijskim oftalmologom radi detaljnog pregleda. Možda će biti potrebno lečenje, ili je lažna uzbuna, ali ipak je mudro isključiti razvojni ili medicinski problem.
Nastavlja da drži stvari preblizu do 3. godine ili više
Do treće godine, deca imaju bolje razvijena vizuelna čula i mogu jasno da vide predmet bez da ih drže previše blizu očiju. Međutim, pregled se preporučuje ako vaše dete drži stvari preblizu čak i posle ovog uzrasta.
Ne poseže za predmetima koji leže u blizini
Deca uglavnom posežu za predmetima koji su im na dohvat ruke, kao i odrasli. Ako vaše dete ne pokušava da pokupi stvari koje leže u blizini, postoji šansa da ima probleme sa vidom. Opet, pregled će otkloniti sve sumnje.
Stalno držanje predmeta preblizu očiju možda neće direktno štetiti vidu, ali može biti znak osnovnih problema sa vidom koji, ako se ne reše, mogu uticati na vizuelni razvoj.
Šta mogu da uradim
Podsticanje aktivnosti koje podstiču koordinaciju ruku i očiju i prostornu svest, kao što su igranje igračkama na različitim udaljenostima, zajedničko čitanje knjiga i angažovanje u aktivnostima na otvorenom, mogu pomoći vašem mališanu da razvije zdrave vizuelne navike.
Imajte na umu da, iako deca imaju opšte karakteristike ponašanja, svako dete je drugačije. Oni imaju sopstveni tempo rasta i učenja. Lako je uspaničiti se kada vidite da se vaše dete ponaša drugačije, ali to ne mora da znači da nešto nije u redu. Važno je pružiti podršku i razumeti šta mu je potrebno.