Razvoj bebe u prvoj godini života je veoma intenzivan, pa nije ni čudo što roditelji obraćaju pažnju na svaku sitnicu, kako im nešto ne bi promaklo. Zato se ponekad mame i tate zabrinu kada primete da beba zateže telo kada je podižu ili je uzbuđena, uznemirena.
Bebe mogu da zatežu donji deo tela i kada kake, posebno ako imaju tvrdu stolicu. A kada imaju grčeve, neke bebe privlače i stežu rukice i nogice, stežu stomak i pesnice.
Beba ponekad može da zateže telo i kada uči kako da koristi i kontroliše svoje mišiće. Kada je reč o malo starijim bebama, one na ovaj način mogu da se opiru nečemu, kao na primer kada hoćete da im promenite pelenu, a one stežu telo jer to ne žele, ili ne žele, recimo, da sednu u auto-sedište.
Sve ove situacije su potpuno normalne, ali u nekim slučajevima, stezanje tela može da ukaže i na problem.
Šta je hipertonus
Hipertonus je stanje kada su bebini mišići ukrućeni, ukočeni i teže ih je kontorlisati i pomerati. Javlja se zbog oštećenja u delovima mozga i kičmene moždine koji kontrolišu pokretanje mišića, piše babycenter.com.
Naime, potrebno je da dođe do kontrakcije u bebinim mišića kako bi one pokrenule svoje maleno telo i sele uspravno, ali mišići koji su stalno stegnuti su manje fleksibilni. Često se dešava da hipertonus pogađa mišiće ruku, nogu i vrata kod beba.
Ono što je uočljivo je da se ovi mališani kreću na drugačiji način jer imaju ograničen opseg pokreta u zglobovima. To može da dovede do problema sa hodanjem, balansom, kao i do ispuštanja predmeta koje uzimaju u ruke.
Postoje dve vrste hipertonije, spastična koja podrazumeva da se mišićni spazmi javljaju kada se beba pokreće i druga, dispastična hipertonija kod koje su mišići uvek stegnuti, bez obzira na to da li se dete kreće ili miruje.
Simptomi hipertonusa kod beba
Stegnutost mišića je glavni simptom hipertonije, a gde se ta ukočenost javlja i koliko je ozbiljna, zavisi od uzroka.
Uopšteno, dete sa hipertonusom može da:
Ima poteškoće u pokretanju zglobova, posebno zglobova ruku, nogu ili vrata
Ima manji opseg pokreta
Češće gubi ravnotežu i pada
Oseća bol u mišićima
Trza rukicama ili nogicama
Kod ozbiljnih oblika hipertonusa, zglobovi mogu da budu “zaleđeni” i to stanje se naziva kontraktura, a podrazumeva da beba pogođeni deo tela može da pomera malo ili nimalo.
Uzroci hipertonusa kod beba
Kada beba želi da pokrene telo, signali putuju iz nervnog sistema (iz mozga i kičmene moždine) do nerava, koji šalju uputstva mišićima da se zategnu ili opuste. Povrede mozga ili kičmene moždine mogu da spreče da ti signali stignu do nerava.
Kod hipertonusa, bebini mišići ne dobijaju signal da se opuste, već ostaju stegnuti. Mogući uzroci hipertonusa kod beba mogu da uključuju:
Simptomi hipotonije kod beba
Nedostatak kiseonika na porođaju
Povreda glave
Tumor na mozgu
Izloženost nekim hemikalijama koje utiču na mozak
Problemi u razvoju mozga koji se javljaju još u materici
Drugi razlozi za zategnutost bebinih mišića
Hipertonus nije jedini razlog za zatezanje bebinog tela, odnosno mišića, i neka druga medicinska stanja mogu da budu uzrok.
Infantilni spazam. Ovi retki napadi izgledaju kao iznenadno kočenje bebinih ruku, nogu ili glave, koji takođe mogu da budu i izbačeni napred. Obično se prvi put javlja između četvrtog i sedmog meseca života. Svaki spazam traje sekund ili dva, a bebe mogu da ih imaju i do sto dnevno. Lečenje ovog stanja je važno da bi se sprečile komplikacije poput epilepsije i kašnjenja u razvoju.
Cerebralna paraliza. Ova grupa poremećaja utiče na mozak, a samim tim i na bebinu sposobnost da kontroliše mišiće. Postoji više vrsta cerebralne paralize, neke uzrokuju nekontrolisane pokrete, druge dovode do problema sa ravnotežom, a najčešći tip je spastična cerebralna paraliza, koja uzrokuje ukočenost mišića.
Epilepsija. U pitanju je poremećaj mozga kod kojeg se nervne ćelije aktiviraju u neuobičajenim obrascima, dovodeći do napada. Tokom napada, bebine ruke i noge mogu da se trzaju ili ukoče, a doktor uz pomoć EEG-a može da utvrdi da li su u pitanju epileptični napadi.
Kada ukočenost bebinih mišića treba da vas zabrine
Ukoliko se ukočenost mišića javlja samo povremeno, verovatno nije razlog za brigu, ali ako se ponavlja, najbolje je da potražite savet lekara. Bebe imaju neka neobična ponašanja koja zabrinu roditelje, ali su sasvim normalna – poput toga da se bacaju unazad kada su uznemirene – ali ako postoji problem ili kašnjenje u razvoju, bolje je da se to utvrdi što ranije kako bi dete dobilo potrebnu pomoć.