Ove alge su bogate vitaminima, mineralima i drugim materijama koje gode kardiovaskularnom zdravlju, pomažu održanju hormonalne ravnoteže, jačaju kosti i poboljšavaju cirkulaciju.
Sagorevaju masti. Jedno japansko istraživanje utvrdilo je da vakame doprinose sagorevanju masti zato što podstiču proizvodnju DHA (dokozaheksaenoinska kiselina, vrsta omega-3 masne kiseline) u jetri. Zahvaljujući tome, vakame doprinose smanjenju belih masnih naslaga na trbuhu.
Jačaju kosti. Vakame su dobar biljni izvor biološki lako iskoristivog kalcijuma, što može doprineti prevenciji osteoporoze.
Dobre protiv anemije. Utvrđeno je da vakame povećavaju proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, kao i da doprinose boljoj apsorpciji nutrijenata iz hrane, uključujući i gvožđe.
Doprinose sniženju krvnog pritiska. Japansko istraživanje koje je uključilo decu utvrdilo je da su devojčice koje su jele više vakama imale znatno niže vrednosti sistolnog krvnog pritiska.
Snižavaju holesterol. Vakame podstiču jetru da proizvodi DHA, koja pored ostalog pomaže i da se smanji količina štetnog holesterola u krvi.
Doprinose regulaciji šećera. Vakame sadrže jedinjenje po imenu fukoksantin, koje deluje dvostruko. Sa jedne strane, pomaže održavanju normalne telesne težina, a sa druge strane, ima antidijabetički efekat.
Uravnotežuju hormone. Vakame su dobar izvor mangana, gvožđa i kalcijuma, a ovi minerali pomažu održavanju hormonske ravnoteže. Posebno mangan doprinosi da se smanje tegobe PMS-a kod žena.
Smanjuju rizik od raka dojke. Nekoliko istraživanja utvrdilo je da je među populacijom koja redovno konzumira alge procenat raka dojke drastično niži u odnosu na prosek. Vakame snižavaju nivo uPAR proteina, čiji procenat raste nakon menopauze. Taj protein je na neki način povezan sa formiranjem tumora dojke, pa se veruje da vakame doprinose prevenciji ove bolesti upravo zato što redukuju taj protein.
Doprinose boljem radu mozga. Vakame su bogate omega 3 masnim kiselinama, koje doprinose boljem radu mozga.
Preuzeto: Zdravahrana.com