fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Zašto je med bolji od šećera?

Pored lako svarljivih, invertnih šećera – glukoze i fruktoze, koji mu daju sladak ukus i potrebnu energiju, med sadrži i kalcijum, kao i niz drugih korisnih sastojaka. Dokazano je i kliničkim ispitivanjima da med ima brojna povoljna dejstva na organe za varenje, organe za disanje, kao i na srce i krvne sudove.

Med ne izaziva smetnje varenja poput belog šećera, i ne dovodi do smanjenja količine kalcijuma, koji mora da se troši da bi se metabolisao rafnisani šećer. Da bi postao iskoristiv za organizam, šećer najpre mora da se razgradi na proste šećere – glukozu i fruktozu. Ovaj proces odvija se u crevima, uz prisustvo fermenta – saharaze. 
Nasuprot ovome, med sadrži invertnu saharozu – glukozu i fruktozu, koji se odmah i lako resorbuju u organizmu. Glukoza se prethodno fosforizuje, dok fruktoza zahteva još manje etapa i enzimskih reakcija. Ovo je važno i u ishrani dece, naročito onih najmlađih – odojčadi, kod kojih je potrebno vreme da bi sluznica creva počela da stvara ferment saharazu, neophodnu za razgradnju šećera, saharoze. Za resorpciju šećera iz meda nije potreban ovaj ferment, zbog čega je med daleko lakši za varenje.

Pomaže peristalitku creva
Na laku svarljivost meda utiču i fermenti koji se nalaze u samom medu, a koji potpomažu procese varenja u organizmu, sekretornu funkciju želuca i creva i olakšavaju usvajanje hranljivih materija. Jedan od fermenata koji ima važnu ulogu u varenju složenih ugljenih hidrata jeste ferment invertaza, jer se ona formira u malim količinama u ljudskom organizmu, naročito kod dece i starijih ljudi. Po sadržaju fermenata, med zauzima značajno mesto među namirnicama.  
Važnost meda i njegovih šećera ogleda se i u njegovom povoljnom dejstvu na peristaltiku creva (ritmičko gibanje creva koje služi za pomeranje crevnog sadržaja pri varenju), za šta je zaslužna fruktoza. To naročito dolazi do izražaja ako se uzima med koji je vrlo aromatičan.

Pomaže srcu i krvnim sudovima
Glukoza i fruktoza u medu doprinose još i regulisanju nervnog sistema, proširuju krvne sudove, poboljšavaju ishranu srčanog mišića, pojačavaju diurezu, poboljšavaju razmenu materija, zaustavljaju krvarenje, normalizuju srčani rad, doprinose smanjenju visokog krvnog pritiska. Stoga se med preporučuje kod dekompenzacije (slabljenja) srca, aritmije, mišićne ili arterijske napetosti, edema usled poremećaja rada srca ili jetre i kao sredstvo za jačanje.  

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: