Većina ljudi voli da bar ponekad uživa u ljutim ukusima.
Postoje, međutim, i oni koji praktično ne mogu bez paprike i čili sosova, toliko ljutih da od njih obavezno kreću suze na oči. Zbog čega onda imamo želju za ukusom koji nam, mora se priznati, nije uvek baš prijatan i izaziva požar u našim ustima?
Nauka ima odgovor na ovo pitanje. LJuta hrana izaziva gore opisani efekat jer u sebi sadrži kapsaicin. To je molekul koji se nalazi u ljutim papričicama i on direktno napada receptore bola u našim ustima, koji šalju signal mozgu da nam je nešto vrelo u ustima. Naš organizam reaguje na ovaj signal znojenjem, što nam pomaže da se ohladimo.
Kada konzumiramo ljuto, raste nam krvni pritisak, ubrzava se srčani ritam i počinjemo da ubrzano dišemo. Zanimljivo je, međutim, da se nakon ovakve intenzivne reakcije našeg tela, uglavnom osećamo bolje nego pre samog obroka. I za ovaj fenomen postoji naučno objašnjenje.
Naime, bol izazvan kapsaicinom stimuliše proizvodnju hemijskih supstanci endorfina i dopamina u našem organizmu. NJihovo lučenje smanjuje bol, ali i izaziva osećaj blaženosti. To je dakle jedan od velikih razloga zbog kojih se ponekad odlučujemo za ljutu hranu, iako nam ona uvek ne prija tokom samog obroka.
Preuzeto: informer.rs