Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Zavičajni muzej u Prigrevici – čuvar krajiških eksponata

Zavičajni muzej u Prigrevici – čuvar krajiških eksponata

Prigrevica, malo selo smešteno u opštini Apatin, ima mnogo stvari kojima može da se pohvali. Ovo, pretežno kolonističko selo, ima izuzetno obrazovano stanovništvo, osnovnu školu koja je na ponos celom selu, uređenu Spomen biblioteku, kao i Dom kulture koji predstavlja centralno mesto okupljanja svih Prigrevčana. Ono što se, ipak, čini najinteresantnijim, jeste postojanje Zavičajnog muzeja, koji je smešten u prostorijama pomenutog Doma kulture.

Ideja o osnivanju Zavičajnog muzeja, potekla je, krajem šezdesetih godina prošlog veka, od strane zaposleno u Spomen biblioteci, Momčila Todorića. On je okupio svoje sugrađane, koji su bili članovi Saveta Spomen biblioteke, te im izneo zanimljiv predlog – da počnu da prikupljaju stare predmete, naročito one koje su njihovi roditelji i babe i dede doneli sa sobom iz Like i Banije tokom kolonizacije. On je apelovao na članove Saveta, koji je bio sastavljen od najuglednijih predstavnika kulture, školstva, sporta, omladine i boraca da svoj uticaj iskoriste upravo u ove svrhe, te da po selu rašire priču, kako bi se prikupilo što više predmeta. Prvobitni cilj nije bio osnivanje Zavičajnog muzeja, već najpre da se upriliči jedna lepa izložba, ali Todorićeve ideje brzo su dobile pažnju koju zaslužuju.

Tokom 1969. godine, održana je i prva izložba prikupljenih starina, a odmah iduće godine, odlučeno je da se ide korak dalje, pa je tako osnovan Zavičajni muzej u Prigrevici. Ovaj Muzej odmah je privukao pažnju kako kolonista i njihovih potomaka, tako i cele šire zajednice, pa je čak dva puta deo predmeta iz Zavičajnog muzeja bivao izložen u Novom Sadu, kako bi ih videlo što više zainteresovanih ljudi.

Budući da je Vojvodina masovno naseljena stanovništvom koje je, u kolonizaciji, došlo iz Like i Banije, Prigrevčani svedoče da je „pravo pravcato čudo“ šta su sve oni uspeli da donesu sa sobom. Kolonisti su naseljavanje u Vojvodini, pa i u samoj Prigrevici, počeli već u prvoj posleratnoj godini. Dolazili su iz devastiranih područja, ali su sačuvali sve što je bilo moguće sačuvati. Svoje oruđe, oružje, posuđe, hoklice sa ognjišta, ćupove i vaze, ali i predmete pomoću kojih su ličke i banijske domaćice plele, razboje i slično. O tome kolika je vrednost ovih stvari i predmeta, svedoči i podatak da je krajem osamdesetih ovaj Zavičajni muzej bio, u nekoliko navrata, čak i opljačkan, a ukradene stvari nikada nisu pronađene. U pitanju je bio stari rimski novac, kao i koplje koje su stanovnici Prigrevice iskopali iz Dunava, sa velike dubine.

Zavičajni muzej za posetioce je otvoren po pozivu, a posećenost je, i dan danas, neverovatna. Za posetu Muzeju interesuju se kako ljudi koji žive u Srbiji, tako i oni iz inostranstva. Ovaj Muzej pokazao je svu raskošnu lepotu različitosti i očuvanja krajiških običaja, kulture, istorije i ljubavi prema rodnoj grudi.

OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE APATIN. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.

Tagovi:
Pročitajte još: