Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Završena revolucionarna misija na Marsu

Mars

Nakon velikih otkrića o misterioznoj unutrašnjosti „crvene planete”, misija robota Insajt zvanično je završena. Robot je na Marsu proveo skoro 1.500 dana, a počela je tako što je robot na Mars sleteo 26. novembra 2018.

Tomas Curbuhen, pomoćnik administratora NASA direktorata za naučne misije u Vašingtonu, rekao je da su „iako je opraštanje od svemirske letelice tužno, fascinantna istraživanja koja je sproveo Insajt razlog za slavlje”.

Sami seizmički podaci iz ove misije programa Diskaveri nude ogroman uvid, ne samo u tajne Marsa već i u druga stenovita tela, uključujući Zemlju.

Organizovana da traje samo dve godine, misija je produžavana dva puta. Ali, velika akumulacija prašine na njegovim solarnim panelima izazvala je stalan pad izvora napajanja.

Mars je nalik hladnoj pustinji u kojoj je redovna pojava uskovitlane prašine. Tokom vremena koje je Insajt proveo na Marsu, preživeo je oluje prašine i vrtloge poznate kao đavolji vetar.

Na kraju, ništa nije moglo da spreči crvenu prašinu da stvori neprobojni sloj na solarnim panelima. Kao što je i snimljeno na jednom od poslednjih selfija sa misije – u aprilu.

Uprkos svim izazovima, Insajt je sačuvao snagu kako bi nastavio da snima sa svog položaja u ravnici zvanoj Elizijum planicija. Ipak, ubrzo je morao da polako gasi svoje instrumente, jedan po jedan.

Za razliku od drugih rovera, Insajt je dizajniran da ostane na mestu sletanja i tako izvrši prvi „monitoring” Marsa, opremljen nizom solarnih panela, kompletom instrumenata i robotskom rukom.

Insajt je ušao u istoriju tako što je otkrio prve potrese na drugoj planeti i „čuo”, odnosno zabeležio kako Mars tutnji – više od 1.300 puta tokom svoje misije, prenosi RTS.

Potresi su poput zemljotresa koje doživljavamo na Zemlji, samo malo drugačiji kada su u pitanju razlozi. Zamislite Marsovu koru kao jednu džinovsku ploču. Ova kora ima pukotine jer planeta nastavlja da se smanjuje dok se hladi. Ovo „čini stres” u kori Marsa, koja se rasteže i potom puca, navodi se u objašnjenju pojava nazvanih i „tutnjavom Marsa”.

U maju, Insajt je snimio „veliki”, potres magnitude 5 jedinica, koji je slao vibracije kroz planetu najmanje tokom šest sati.

Tagovi:
Pročitajte još: